Hiiu Kalatööstus: üks pankrot aastas

Kristina Traks 25. august 2006, 00:00

"Muidugi olen ma kurb ja pettunud, et nii läks, kuid ega ma ei kahetse, et Hiiumaa kalaäris kätt proovisin," ütles Agu Laanemets. "Püüdsin teha kõik mis võimalik, et see äri õnnestuks."

Laanemets ütles, et kalatööstuse käivitamine Hiiumaal läks raskelt, sest alguses ei leitud kohe töötajaid ning juba eelmise aasta novembris algas Ukraina turul täielik madalseis. "Ma pole küll poolele maailma võlgu, kuid eks kriitika tuleb nüüd vastu võtta," ütles Laanemets ja lisas, et kalaäri praegu teda enam eriti ei tõmba.

"Harjuda sellega muidugi ei saa," ütles Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk sama kalatööstuse kahe järjestikuse pankrotistumise kohta. "80 naist on nüüd vallas ilma tööta ja ega nendele valla piires küll tööd pole."

Valk sõnas, et paljud valla inimesed käivad tööl naabervaldade plastitööstustes. Mis aga saab Kõrgessaares asuvast kalatööstuse kompleksist, on segane. "Siin on vist käidud neid hooneid vaatamas, kuid mingit konkreetset ostuhuvilist küll pole," ütles ta.

Valla tulumaksulaekumistesse Hiiu Kalatööstuse pankrot suurt auku Valgu sõnul ei tekita, sest tööstuse palgad olid väiksed. "Seekordne pankrot on eelmisest erinev ka selle poolest, et nüüd pole massiliselt võlausaldajaid, töötajatele ettevõte seekord võlgu ei jää ja ka mitte vallale."

Hiiu Kalatööstus on võlgu Hansapangale 20 ning maksu- ja tolliametile 1,5 miljonit krooni. Lisaks on ettevõtte peal põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) nõue, et seadmeid kasutatakse kuni 2008. aastani kalatöötlemiseks. Kui uus omanik seda ei tee, siis kohustub ta PRIA-le tagasi maksma 12 miljonit krooni, mille PRIA 2003. aastal euroabirahana Dagotarile (ettevõtte eelmine nimi - toim.) seadmete ostmiseks andis.

Ida-Virumaal pankrotistunud Viru Ranna Viru Kalatööstuse nime all üles töötanud Agu Laanemets ja tema äripartner Eduard Kotljarov ostsid Hiiumaa kalatööstuse eelmise aasta mais pankrotivarana 23,5 miljoni krooni eest. Enne seda olid Hiiumaal Dagotari kalatööstuses kalakonservide valmistamist proovinud ärimehed Tiit ja Toomas Kõuhkna. Hoolimata mitme aasta jooksul laekunud heldetest eurotoetustest vajus Dagotari kalatööstus pärast omanike elegantseid rahakeerutusi kalatööstuse ja sellega samasse ettevõtete gruppi kuulunud firmade vahel säärasesse kahjumisse, et lõpetas 2004. aasta pankrotiga.

Eelmise aasta juulis tuli tehasest uute omanike käe all esimene toodang ning tänavu märtsi algul pandi ettevõte jälle seisma.

Ka Laanemetsa osalusega teisel kalatehasel Viru Kalatööstusel pole praegu just parimad päevad. "Rasked ajad, kuid meil on rasva rohkem, et need üle elada," ütles Viru Kalatööstuse juhataja Toomas Aul.

Aul ütles, et selle aasta käive tuleb kindlasti väiksem kui eelmise aasta 80 mln krooni, sest eelmisel aastal andis müük Ukrainasse 40 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing