Naised peaksid arvamust julgemalt välja ütlema

Teeli Remmelg 28. august 2006, 00:00

Hanna Mursula olekust õhkub sihikindlust ja eneseteadlikkust ning raske on uskuda, et 11 aastat tagasi ei teadnud ta täpselt, kuidas oma eluga edasi minna. Tol ajal ei töötanud ta kusagil ning veetis Soomes oma päevi peamiselt golfi mängides.

Ta arvab, et kui ta sõbranna õhutusel poleks sattunud eesti keele kursustele, teeks ta siiani Soomes rutiinset kontoritööd, elaks tavalist perekonnaelu, nagu Soomes tuttavad ja sugulased oleks temast oodanud.

Kindlasti poleks ta nende aastate jooksul töötanud mitmes firmas juhtival kohal, ostnud mootorratast ning leidnud endale elukaaslast, kes tema motohuvi jagab ning eripärast ja silmatorkavat eluhoiakut toetab.

"Olen väga õnnelik, et Eestisse sattusin. Tunnen laevaga Tallinna jõudes, et saabusin kodumaale, mitte vastupidi. Mulle sobivad kiired muutused ja Eesti ühiskond areneb endiselt väga kiiresti. Ma ei ole kahtsenud, et 11 aastat tagasi selle otsuse tehes. Saan siin olla see, kes tahan olla," on Hanna Mursula saatuse käiguga rahul.

Pärast Soomes läbitud eesti keele kursusi saadeti ta Eestisse ühte IT-firmasse praktikale ning ta sai aru, et sobib siia. Järgnevatel aastatel oli ta Soneras kontorijuhataja ja Maratis finantsjuht. Praegu juhib aga Tieto Enatori gruppi kuuluvat tütarfirmat Personec, mis pakub palgaarvestamisteenust Soome firmadele.

"Pean oma praegust töökohta senistest kõige huvitavamaks. Kuigi see on väga vastutusrikas, sest Soome palgaarvestus on võrreldes Eesti omaga tunduvalt keerulisem. Seega on töötajatel vaja palju õppida ning neile langeb suur vastutus," hindab Hanna Mursula oma töötajaid.

"Mulle meeldib, kui töötajad julgevad vastutada," julgustab Mursula inimesi. "Juht saab aidata töötajaid suunata ja luua soodsa õhkkonna. Pisiasjades teavad aga töötajad tavaliselt oma ülesandeid paremini."

Mursulale ei meeldi, et Eestis on tal tulnud tihti juhtida autoritaarselt, sest töötajad eeldavad seda.

Tema arvates saab juht anda pigem üldisema suuna ja pakkuda arenguvõimalusi, kui otsustada spetsiifilistes pisiasjades.

"Soovitan ka naistel olla julgem oma soovide ja arvamuse väljendamisel. Võrreldes mu Soome tuttavatega on Eesti naised tihti liiga tagasihoidlikud ning ei ütle valjult välja, mida nad tegelikult asjast arvavad," on Mursula tuttavate juures kogenud. "Siis ei pane aga keegi sind tähele. Juhiks saavad tavaliselt need naised, kellel on oma arvamus nind kes ei karda seda välja öelda."

Juhtimises väärtustatakse järjest enam pehmeid väärtusi ja naistel on siis loomulikult eelis.

Kuigi Hanna Mursulal on finantsinimese taust ja ta tunneb end kindlamalt arvude maailmas, on ta teadlikult arendanud enda empaatiavõimet ja õppinud teisi kuulama.

"Usun, et iga juht saab ennast muuta, kui ta seda väga tahab. Muidu oleks olukord ikka väga kurb. Peab julgema teha seda, mida tahad."

Hanna Mursula on julgenud olla teistmoodi, kui Eesti ühiskond naiselt ootab. Ta viis ellu oma ammuse unistuse - sõita mootorrattaga. Ja muidugi ei rahuldanud teda sõitmine mõne mehe selja taga, nagu enamik naisi eelistab, vaid samuti juhi rollis.

"See on fantastiline tunne, kui kihutad ise mootorratta roolis. Kõik töömõtted on hetkega peast kadunud ja tunned täielikku vabadust," on Mursula oma hobi üle õnnelik.

Lisaks on mootorrattahuvi teda kokku viinud erinevate inimestega. Mootorratturid on väga salliv rahvas ja keegi ei hooli, kes sa oled ametilt või positsioonilt. Kui sul on mootorratas, siis oled oma ja pole vahet, kas oled tippjuht või lihttööline.

Ka Hanna Mursula elukaaslane on mootorrattur ja seetõttu neil vaba aja veetmisega erimeelsusi ei teki. Lisaks on tal vedanud lapsehoidjaga, kes on praeguseks nende 9aastast tütart hoidnud alates viiendast elukuust.

"Ma ei usu, et keegi suudaks olla 100% koduperenaine ja käia ka täisajaga tööl," on Mursula suutnud enda elu ja mõtlemise tasakaalu viia. "Olen õnnelik ja rahul sellise elustiili juures, nagu praegu olen endale saavutanud."

Tutvusin Hanna Mursulaga pea kümme aastat tagasi Soome-Eesti ärijuhtide ühingus.

Hanna on erakordne naine - hästi julge ega karda riske. Juba tema hobist, mootorrattaga sõitmisest tuleb see välja. Naisi peetakse tavaliselt alalhoidlikemaks ja seetõttu võib öelda, et ta pole tüüpiline naine.

Samas on sihikindel, viib plaanid alati ellu ega jää poolel teel pidama. Juhina tundub ta olevat hea innustaja. Ta on energiline ja teab, mida tahab, ning suudab selle ka teisteni viia. Väljaspool tööd on ta vaba ja lõbus, mis teeb temast hea kaaslase.

Kõige selle kõrvalt jõuab ta olla ka hea ema oma tütrele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:19
Otsi:

Ava täpsem otsing