Põlluharimist saab tellida teenusena

Ain Alvela 28. august 2006, 00:00

Firmad, kes n-ö teadlikult ühena põhitegevustest ka põllutööteenuse osutamisega tegelevad, on Eestis praegu välisosalusega Kemira ja Kesko Agro.

Laheotsa talus töökoja ja tehnika eest vastutav Jüri Kukk räägib, et ettevõttel on masinapark enda jõududega komplekteeritud ja hädavajalikud põlluharimisriistadki olemas. Kukk tunnistab, et aeg-ajalt tuleb tehnikat ka väljastpoolt laenata, praegugi töötab Laheotsa põldudel üks renditud koristusmasin.

"Usaldusväärsed suhted võimaldavad erikokkuleppeid," märgib Kukk. "Näiteks traktori ajutine tööolukorras kasutamine loob aluse potentsiaalseks masina ostuks, kui selle omadused ja võime osutuvad sobivaks."

Oma masinapargiga töötab mehhaniseerimisala juhataja Toomas Hirbaumi sõnul ka Väätsa Agro. Vaid harvadel kordadel on masinaid võetud kasutada ASist Kemira GrowHow.

AS Kesko Agro Eesti tegeleb peamiselt küll uute ja kasutatud põllutöömasinate müümisega, ent osakonnajuhataja Martin Otsa sõnul pakutakse talupidajatele ja põllumajandusettevõtetele ka põllutööteenust - klient saab enda käsutusse masina koos juhiga.

Nii eelmisel kui ka sellel koristushooajal on Kesko Agro pakkunud viljakoristuse ja silovarumise kompleksteenust. Mõlema töö tarvis on ettevõttel välja panna 8-10 kombaini.

"Siiski ei saada me kõiki masinaid korraga teenust osutama," selgitab Ots. "Üritame alati hoida ühe või kaks neist reservis juhuks, kui tööde käigus peaks mõnel kombainil mingi rike tekkima."

Klientidena nimetab Martin Ots nii suuri agrofirmasid kui ka alla saja hektari maaga talupidajaid. "Ettevõtte suuruse kohalt piiri tõmmata ei saa," kinnitab ta. "Teenust kasutavad ettevõtjad, kellel endal on masin rikki läinud, aga ka need, kes on maad juurde ostnud ning ei suuda oma tehnikaga kogu tööd ära teha."

Otsa teatel on teenuse maksumus reeglina küll hektaripõhine. Samas mõjutab viljakoristuse hinda seegi, kas sellega kaasneb ka vilja äravedamine ja kas klient ostab masinale ise kütuse.

Traktoreid, kombaine ja haakeseadmeid maale toova OÜ Flint Kaubandus juhataja Jaan Sihv räägib, et tema firma pole jõudnud veel nii kaugele areneda, et põllumasinate rendi- või teenustööga tegeleda, kuid möönab, et sellisel tegevusalal oleks Eestis kindlasti turgu.

"Põllutööteenuse osutamine eeldab väga head hooldusbaasi ja teisalt ka väga heade töömeeste olemasolu," tõdeb Sihv. "Meie oleme tegelikult ikka väike firma ega suuda endale seda kõike lubada."

Jaan Sihv märgib, et põllutehnika ostja saab sellega enne raha maksmist päris pikalt ka tööolukorras tutvust teha. "Ega keegi ei maksa ju raha ette, mõnikord on masin oma kuu aega taluniku käes, loomulikult võib ta sellega tööd teha ja seda tundma õppida."

Oma masinate soetamise peale tasub mõelda siis, kui ei soovita enam teenusepakkujast sõltuda.

Kõik pakkujad ei suuda paraku garanteerida õigeaegset ja probleemivaba teenust. Hooaeg on lühike ja kellel masinapark väike, ei jõua samaaegselt igale poole töid teostama.Eks naabrimeeski koristab enne oma saagi, kui mujale abi pakkuma läheb.

Üldiselt on teistest sõltumatuse eesmärgil mõttekas omada enda masinaparki ja tellida teenust juurde, kui endal ressurssi väheks jääb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing