Metallesemete vastutav hävitamine kõrvaldab praagi ringlusest

Kaido Aettik 30. august 2006, 00:00

Tootjad võivad aga sageli otsida ka võimalust, kuidas töökorras, kuid tehnoloogiliselt vananenud tootmisseadmed pärast uute paigaldamist lõplikult kasutuskõlbmatuks muuta.

Sellistel juhtudel on ettevõttele kõige soodsam lahendus metallesemete, aga ka infokandjate jmt vastutava hävitamise teenus. Teenus on kaheosaline. Esitaks garanteerib metalliettevõte, et hävitamisele antud esemed kõrvaldatakse turult lõplikult ja igasuguste tingimusteta. Teiseks suunatakse hävitatud materjalid taaskasutusse ja materjalide omanikule makstakse õiglast turuhinda.

Mingi toote või partii n-ö diskreetse hävitamisega tegelev firma peab oma vastutava hävitamise teenuse konkurentsieeliseks reaalset ja vastutuskindlustusega tagatud garantiid, mida metalli kokkuostjad tavaliselt ei anna. Kindlust lisab asjaolu, et näiteks Kuusakoski on Eesti suurim metallikäitleja, kelle kogemuste pagasis on mitmeid väga vastutusrikkaid hävitusprojekte. Järelejääva metalli, plastid ja kummi suunab ettevõte taaskasutamisse.

Hea näide vastutava hävitamise teenusest on Eesti kaitseväe 6000 kasutusest kõrvaldatud relva purustamine metalliveskis käesoleva aasta juuni alguses. Antud juhul oli tegu täiesti uute käsirelvadega, millest suurema osa moodustasid kurjategijate seas laialt levinud püstolid TT. Vastutav utiliseerimine tagas, et relvad hävitati täielikult ja lõplikult ning on välistatud nende juhuslik sattumine valedesse kätesse.

Püstolite purustamist raskendas relvades kasutatava metalli kõrge kvaliteet ja relvade tugev konstruktsioon. Kuid kaks tundi kestnud kolmekordne purustamistsükkel metalliveskis koos käsitsi sorteerimisele järgnenud gaasilõikusega, muutis 6000 käsirelva kasutuskõlbmatuteks graanuliteks, mille esialgne otstarve ja välimus ei olnud enam tuvastatav. Ettevõtete toodangu praakpartiidest oleme hävitanud veel erinevat liiki taarat, elektrikaableid, metallosadega tõmblukke jms.

Metalliveski abil saab efektiivselt hävitada peaaegu kõiki metalseid või mitmest materjalist infokandjaid, mis sisaldavad firma ärisaladust või omavad muud konfidentsiaalset infot. Näiteks CD-plaadid, tööpinkide mälud, lukkude elektroonilised komponendid, lukusüdamikud.

Metalliturg püsib pingelisena, maailmamajanduse kasv jätkub ja metalli hinnad on tõusuteel.

Alates kolmandast kvartalist kuni aasta lõpuni prognoositakse alumiiniumi hinnatasemeks 2400-2600 USD/t. Peamiseks mõjutajaks, mis võib prognoose muuta, on energia hind.

Alumiiniumi hind tõusis kolme kuuga selle aasta madalaimast tasemest, milleks oli 2300 USD/t maikuus, rekordtasemele 3300 USD/t ja kaotas siis mõne nädalaga peaaegu kogu tõusu - juunikuu keskmine hind oli vaid 2477 USD/t ning juulikuust alates on hind üpris kitsastes piirides kõikunud.

Erinevalt teistest metallidest, mis 2006. aasta alguses hinnarekordeid purustasid, nikli hind rekordeid ei löönud. Nüüd aga on käes nikli kord ja hinnatase liigub ülespoole. Hinnatõus on põhjustatud turuseisu pingestumisest ning füüsilise nõudluse suurenemisest. Juunis oli nikli keskmine hinnatase 20 755 USD/t, juulis sööstis hind üles ja lähenes 30 000 USD/t.

Turuseis on positiivne ning hinnataseme tõusu ennustatakse vähemalt aasta kolmanda kvartali lõpuni.

Kui aprillis purustas vase hind maagilise 6000 USD/t piiri, siis maikuus tehti uus hinnarekord, milleks oli 8048 USD/t . Samas juunikuus hinnatase kukkus peaaegu 800 USD/t. Uus hinnaralli suunaga ülespoole läks lahti juulikuus.

Suvine terasetehaste puhkusteaeg on sundinud juuli keskpaigast alates musta vanametalli kokkuostuhindu langetama kuni 30 eurot tonnilt. Sügisperioodil hakkavad aga terasetehased varusid taas koguma ja see võib kaasa tuua vanametalli hinnatõusu. Eelmisel aastal hakkasid hinnad hüppeliselt kasvama oktoobris-novembris. Milline hinnatrend on aasta teisel poolel, sõltub terastehaste tooraine tekkivast defitsiidist.

Allikas: AS Kuusakoski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing