Välis-Eesti investeerimisguru soovitab spikerdada

Mariliis Pinn 06. september 2006, 00:00

Nii konkurentsitihedas ettevõtmises nagu investeeringute juhtimine ei ole võimalik luua kõiki häid ideid ise. Parimad investorid näppavad häid ideid teistelt, kuigi vähesed tunnistavad seda. Taube eriala on "rahvusvaheline plagiaat", hea idee reisib teise regiooni või aega ja toimib seal sama hästi.

Nils Otto Taube saabus Inglismaale põgenikuna Eestist rohkem kui 60 aastat tagasi. Praeguseks ajaks, mil ta 76aastasena pensionile jääb, on tal meenutada särav investorikarjäär. Ta on juhtinud oma esimest fondi 1969. aastast. Taube haldab koos partneritega 103 mld krooni suurusi investeerimisfonde. Kõik tema fondid on 5-8% tootlikumad kui konkurentide omad.

Taube alustas oma karjääri enne, kui moodsad majandusnäitajad juhtisid investeeringuid. Alguses nägi Taube ainult vigu oma töös, oli šokk avastada, et teistel läheb veel halvemini ja ta on tegelikult üpris edukas, kuigi tegi ainult seda, mida ka "pime tola võis teha."

On veel midagi õppida Taubelt ja tema kolleegidelt? Nad istuvad koos ühes toas, jagavad ideid uurivad, kohtuvad ettevõtetega, kuid samas on igaüks eraldi vastutav oma fondide eest. Taubel on alati olnud ülemaailmne fookus ja ta on praktiseerinud teemade kaupa investeerimist ammu enne, kui sellest sai mainstream. Ta on olnud edukas, sest ta on alati varakult uue suunaga kaasa läinud, näiteks teenis ta kena kasumi kiirest mobiiltelefonituru kasvust.

Taube nõuanne on lihtne: kui töötate väikeses meeskonnas, ärge ostke midagi, kui te kõik ei nõustu, vältige karme sõnu kontoris ja ärge raisake aega majanduse ja turgude pärast muretsedes. Investor peab olema ohjeldamatult uudishimulik ja hea kuulaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing