Pool uuest ühendparteist toetab Aaviksood, teine pool Laari

Airi Ilisson 21. september 2006, 00:00

Esmaspäeval kuulab Isamaa ja Res Publica Liidu kaasjuhatus ära kolm presidendikandidaati, kelleks on Aaviksoo, Laar ja liidu kaasesimees Tõnis Lukas. Peaministrikandidaat valitakse kahe-kolme nädala jooksul.

Aaviksoo kandidatuuri toetajate eesotsas on Taavi Veskimägi. Poolehoidu on kinnitanud Marko Pomerants, Olari Taal ja erakonna rahastaja Jüri Käo, kinnitamata andmetel ka isamaaliitlane Helir-Valdor Seeder. Laari pooldavasse Res Publica tiiba kuuluvad näiteks Juhan Parts, Indrek Raudne, Marko Mihkelson, Tõnis Palts, Tõnis Kons, Ken-Marti Vaher ja Siim-Valmar Kiisler.

Suve algul oli Aaviksoo erakonna peamine kandidaat presidendi ametitoolile ning Laari peeti peaministrikandidaadiks. Probleemid tekkisid, kui Laar polnud aldis kokku saama. Aaviksoo kinnitus peaministrikandidaadi kohale kandideerida tuli möödunud nädala algul külma dušina, sest erakond polnud jõudnud seda võimalust juhatuse koosolekul läbi rääkida.

Ka eile jäi teadmata, kas Laar soovib saada järgmiseks peaministriks. Sel nädalal polnud Laar tabatav, sest saabus eile õhtul reisilt ja sõidab tõenäoliselt hommikul kell kuus rahanduskomisjoni otsusel kahepäevasele kohtumisele Saksamaale.

Erakondlaste ühine veendumus on, et nii Aaviksoo kui ka Tarmo Kõutsi tulek on võit ning erimeelsused lahendatakse läbirääkimistega.

"Rõhutan, et meil on kolm tõsist kandidaati," ütles Urmas Reinsalu. "Poliitilise polarisatsiooni teine pool, Laar ja Aaviksoo, moodustavad hea tandemi vastuseks Reiljani-Savisaare tandemile. Aaviksoo samm on erakordne, sest kui rektor langetab nii kiiresti otsuse poliitikasse tulla, on olukord järelikult ebanormaalne," hindas ta.

Seeder nõustus, et Laaril ja Aaviksool on rohkem poolehoidjaid kui Lukasel. "Laar tõesti pole andnud varakult vastuseid, tean, et tema poole pöörduti juba varasuvel," nentis ta.

Pomerantsi hinnangul võib Aaviksoost saada järgmisel aastal erakonna uus esimees. "Ma ei arva, et Aaviksoo oleks poliitiline diletant, ta on näinud poliitikat."

Raudse sõnul saab järgmised valimised võita vaid Laari kandidatuuriga. "Aaviksoo peab alustuseks sisse elama," ütles ta.

"Mart Laar on ainus Eesti poliitik, kes ületab Savisaart, temaga koos võime Keskerakonda võita, millest on kõik iseseisvalt mõtlevad venekeelsed inimesed huvitatud sama palju kui eestlased," ütles Nikolai Stelmach.

Eile õhtul Tartus Isamaa ja Res Publica Liidu liikmeks astumise avalduse allkirjastanud Jaak Aaviksoo märkis, et ei tulnud kohe kindlasti erakonda lõhestama. "See perspektiiv on välistatud," kinnitas Aaviksoo. "Olen seda meelt, et mida tõsiseltvõetavamad ja tugevamad kandidaadid on, seda rohkem võimalusi on erakonnal," hindas ta.

Aaviksoo kinnitas, et ei tulnud erakonda mõne kindla koha pärast. "Ütleme niimoodi, et ma olen kohati idealistlik, aga nii naiivne pole, et tuleksin kellegi lubaduse peale saada peaministriks," rääkis ta. "Olen valmis kaasa lööma ka teistes võimalustes, et poliitikat muuta. Igasuguseid kohti on olemas. Tibusid loetakse sügisel, aga võib-olla ka kevadel."

Aaviksoo hinnangul pole tõenäoline, et erakond tema ja Laari kandidatuuri tõttu pooleks läheb. "Kõrvalt võib ette kujutada, et minnakse kaklema, kuid usun, et olukord laheneb soodsas võtmes, nääklemist pole vaja," sõnas ta.

Lahkumissoovist on Aaviksoo teavitanud Tartu Ülikooli nõukogu. Lahkumiskuupäeva paneb paika 29. septembri nõukogu. Üks kandidaate rektori kohale on viimastel rektori valimistel Aaviksooga tasavägiselt kandideerinud TÜ nõukogu liige, õppeprorektor Birute Klaas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing