Dividenditulu tuleb otsida kommunaalteenuste sektorist

Lauri Matsulevitsh 22. september 2006, 00:00

Kui eeldada, et järgmisel aastal maksavad ettevõtted vähemalt sama palju dividende kui sel aastal, siis on kõige tulusam Balti riikide dividendiaktsia Leedu elektrimüüja VST. Ka piimakombinaadid Pieno Þvaigþdes, Rokiðkio Suris ja Þemaitijos Pienas on Leedu suuremate dividendimaksjate hulka mahtunud, samuti Leedu Telekom.

Leedu Sampo Panga maakleriteenuste juhataja Karolis Bekunas tõdes, et leedukad ostavad aktsiaid peamiselt mitte dividendide, vaid kasvu pärast.

Seevastu Läti Hansabanka vanemmaakler Janis Ogsts lausus, et turult otsitakse nii kasvu kui ka dividende ning dividendihooajal muutub kauplemine ka dividende maksvate ettevõtetega elavamaks.

Samas on Läti börs heade dividendimaksjate poolest võrdlemisi vaene. "Meil pole suuri kommunaalteenuste pakkujaid, kes traditsiooniliselt rohkem dividende maksavad, nagu telekomifirmad või Tallinna Vesi," nentis Ogsts. Riias on ainult üks kommunaalteenustega tegelev firma - Latvijas Gaze - ning nemad ka dividende maksavad.

Kuigi dividendide poolest on Latvijas Gaze sealselt turult üks paremaid valikuid, sobib ta vaid väikeaktsionäridele. Suurt raha ei saa firmasse investeerida, sest aktsia on väga ebalikviidne.

Firmasid, mis võiks veel kasumit aktsionäridega jagada, leidub, kuid kõigil neist on omad põhjused dividende mitte maksta. Riia börsi lipulaev Läti Merelaevandus on Ogstsi sõnul erijuhtum. Ametlik põhjus on, et nad investeerivad raha uutesse laevadesse ning uuendavad laevastikku agressiivselt. Samas on suuremate aktsionäride vahel käimas võitlus ning see on teine põhjus.

Tallinna Farmaatsiatehase emafirmalt Grindexilt ootab Hansabank Markets dividende 2009. aastal. Viimasel ajal pole nad aga midagi maksnud, sest toibuvad Vene kriisi ajal saadud kahjumist ja investeerivad tehnoloogiasse.

Samuti on Ogstsise sõnul investeerimisele hästi mõjunud Läti soodne maksukliima. Erainvestorid ei pea Lätis maksma tulumaksu ei dividendidelt ega ka aktsiate ostust-müügist saadud tulult.

Eraisikul, kes saab Eesti börsifirmast dividende, pole põhjust tulumaksu pärast muretseda, sest selle maksab tema eest ära juba firma.

Läti ja Leeduga on Eesti sõlminud kahepoolse tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise lepingu.

Kui Eesti resident on tegelik tulusaaja, võidakse nii Lätis kui ka Leedus dividendilt kinni pidada maksimaalselt 15% väljamaksest.

Kui Eesti residendilt on juba nendes riikides maksud kinni peetud, siis Eestis enam tulumaksu tasuma ei pea.

Välisriigis maksustatud dividend tuleb siiski deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing