Trigon toob soomlase abiga turule uudse fonditüübi

Tarvo Vaarmets 25. september 2006, 00:00

Trigon kutsus fondi ülesehitamiseks appi kümneaastase analüütiku ja fondihalduri kogemusega soomlase Sami Sormuneni. Kuivõrd arenenud riigi spetsialisti toomine meie investeerimiskultuuri on alles uudne nähtus, käis Äripäev uurimas, mille poolest loodav fond eriline on ja kes on see mees, kes projekti juhib.

Millised on Teie Eestisse tuleku põhjused?

Eestiga olin ma tihedalt seotud juba varemgi - abikaasa õppis neli aastat Tartu Ülikoolis, mistõttu sõitmisi Helsingi, Tallinna ja Tartu vahel on olnud päris palju. Nüüd aga pakkus Trigon mulle suurepärase võimaluse töötada otse selles investeerimisregioonis, kuhu minu hallatavad fondid on juba varem raha paigutanud. See tähendab olemist uudiste keskpunktis.

Peale selle on Eestis jätkuva kiire arengu tõttu palju huvitavaid võimalusi. Eestlased ise on samuti soomlastest dünaamilisemad ja näljasemad, neil on, mida tõestada. Soome on juba valmis riik.

Mida arvate Baltimaade majanduskeskkonnast?

Siin on olnud hämmastavalt tugev kasv - ma isegi ei ütleks enam kasv, tegemist on rohkem taseme korrigeerimisega. See on aga loomulikult mõjunud siinsetele turgudele positiivselt. Mingis punktis hakkab regiooni majandus muidugi veidi jahtuma, aga see ei ole dramaatiline, sest kui aastas näidatakse ka 7-8% kasvu, on see endiselt väga hea. Soome puhul on näiteks 5% majanduskasv eriline tulemus.

Rääkige oma isiklikust investeerimiskogemusest.

Oma päris esimest investeeringut ma ei mäletagi, arvatavasti oli see ettevõte, mille aktsiat ostsin mõne ajaleheuudise põhjal. Nüüd ma muidugi keskendun erinevatele analüüsidele ja firmade aruannetele.

Üldiselt olen paigutanud rohkem raha enda hallatavatesse Kesk- ja Ida-Euroopa fondidesse, kuid olen ostnud ka Helsingi börsil noteeritud aktsiaid, nagu näiteks Nokia või F-Secure, mida mu portfellis praegu enam küll ei ole. Olen pikaajaline investor, ei spekuleeri.

Mis on Teie uus amet ja ülesanne Trigonis?

Olen direktor alternatiivinvesteeringute divisjonis, keskendudes eelkõige noteeritud firmadele, ja töötan välja Euroopa mõistes uudset fondi, mida võiks nimetada ka lepinguliseks avatud investeerimisfondiks. Riskifond ei ole siinkohal päris täpne termin, sest meie fond on mõeldud kõigile investoritele. Idee on selles, et me otsime fundamentaalanalüüsi kasutades alaväärtustatud Kesk- ja Ida-Euroopa ettevõtteid, koostame plaani vajalike muudatuste kohta ja ostame siis märkimisväärse (vähemus)osaluse ning hakkame aktiivselt nende firmade tegevuses kaasa lööma. See on ka peamine erinevus senistest Trigoni fondidest - meist saavad ettevõtete aktiivsed omanikud.

Kellele on see toode suunatud ja mida ta investoritele pakub?

Fond on avatud nii institutsionaalsetele kui ka jaeinvestoritele. Kuna ka sisenemissumma on plaanitud üsna väike, siis on tee lahti põhimõtteliselt kõigile. Trigonil on pikaajalised kogemused suunatud investeeringute ja firmade finantsnõustamise alal.

Mida arvate üldisest globaalmajanduslikust olukorrast?

Maailma majandus on jahtumas, seda kinnitavad nii toormaterjalide hinna langus kui ka USA erinevad indeksid, siiski võib endiselt leida väga häid investeerimisvõimalusi. Oluliseks on muutunud õige sektorivalik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing