Mürgitanker tõi kohale ELi voliniku

Harry Tuul 29. september 2006, 00:00

Mõne päeva eest veel tülikaks laevaliikluse pidurdajaks peetud Greenpeace'i aktivistid saavutasid lõpuks võidu, tõstatades probleemi Euroopa Liidu tasemel. "Greenpeace pühitseb seda päeva," rõõmustas keskkonnakaitsjate esindaja Jacob Hartmann pressikonverentsil Paldiski sadamas ja kutsus kõiki oma laevale Arctic Sunrise. Huvi oli nii suur, et kambüüsi ehk laevakööki, kus keskkonnavolinikule hiljem kehakinnitust pakuti, ei tahtnud ametnikud ja ajakirjanikud ära mahtuda. Laevast vaid kiviviske kaugusele jäi mürgist kütusetankide pesuvett maha laadida soovinud tanker, millele keskkonnakaitsjad olid maalinud kirja "EU toxic crime scene" ehk ELi mürgine kuriteopaik.

Keskkonnaminister Villu Reiljan ütles eile sadamas, et tõenäoliselt lootsid laevaomanikud, et nad saabuvad noorde ELi riiki, kes ei suuda neid peatada, kuid nad eksisid. "Nad saabusid valesse riiki valel ajal," lisas ta.

"On väga oluline, et kriminaalmenetlus päädib õiglase karistusega nendele, kes vastutavad, sest inimesed kaotasid oma elu ja tuhanded on hospitaliseeritud," ütles Dimas ja lisas, et Euroopa Komisjon ei saa ise süüdlasi välja selgitada ega karistada, kuid saab selles mõjutada liikmesriike.

Dimas ei tahtnud selgitada, miks ei peatatud tankerit juba varem. "On hea, et saime tankeri nüüd kontrolli alla," lisas Dimas.

Teisipäeva õhtul arestis politsei tankeri, sest selle pilsiveest avastati mürgiseid aineid, mis sarnanesid Elevandiluurannikult leitud kemikaalidega. Reiljani sõnul oleks tanker arestitud ka siis, kui tanker poleks avaldanud soovi pilsiveest lahti saada ja seda poleks kontrollitud. "Poliitiline otsus tankeri peatamiseks oli juba varem langetatud," ütles Reiljan, kes arutas küsimust ka justiitsminister Rein Langiga.

Dimase sõnul on rahvusvaheline koostöö vajalik just sellistel juhtudel, sest tegemist on Kreeka firma Celtic Legend Shipping laevaga, mis sõidab Panama lipu all ja mida juhib Vene meeskond. Kemikaalide tõttu kannatasid ka meeskonnaliikmed, kelle verest leiti lubatust 60 korda rohkem mürkaineid.

Reiljani kinnitas, et Paldiskit praegu mürgid ei ohusta.

Prokuratuuri esindaja sõnul on algatatud uurimine, mille jooksul on laev arestitud ega või sadamast lahkuda.

Eile kinnitas praegu laeva opereeriv ettevõte Trafigura esindaja Jo Joshi, et Paldiskis laevalt leitud jäätmed ei ole samad, mis Elevandiluuranniku pealinnas Abidjanis. "Trafigura on neid jäätmeid juba analüüsinud ja need ei ole mürgised," ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing