Sildmäe: ei lähe erru ega koli Hispaaniasse

Ralf-Martin Soe 04. oktoober 2006, 00:00

Te teatasite, et müüte oma osaluse Scandic Hotel Eestis, kas taandate end ka Finest Grupi juhatusest?

Ei, vastupidi. Lõpetan Scandicu juhatuse liikme töölepingu ning jätkan Finestiga.

Nii et rantjee-elu ei hakka elama?

Ei, vastupidi. Kuna Scandicus enam midagi ei juhtu, siis tuleb muude asjadega tegeleda.

Kirjutasite pressiteates, et "aeg on panustada uue loomisele ja jõulisele kasvule," kas on siis oodata mõnd suurprojekti?

Eks aeg näitab.

Teid võib pidada üheks tänapäeva Eesti hotellinduse loojaks, kas kahju ei ole tegevhotellindusest ära minna?

Ma ei ole veel läinud kuskile. Ega Scandic ei ole Eestis ainuke hotellindusega seotud ettevõte.

Mis hotelliga Te siis veel seotud olete, peale selle, et omate (Scandic opereerib - toim.) Pärnu Rannahotelli?

Täna on natuke varajane päev rääkida tulevikuprojektidest. Katsuks ikka ühe lehekülje ära lõpetada.

Kas müügiotsus sõltus ka praegustest omanikesuhetest ja väikeosaniku staatusest?

Ei, omanikud said omavahel hästi läbi, aga Scandic ise on käest kätte käinud, viimase kuue aasta jooksul kolm korda. Erinevatel omanikel on erinev visioon ja täna on Scandic jälle müügis. Kuna ees ootab järjekordne teadmatuseperiood, siis ükskord sai isu otsa selles teadmatuses kaasa teha.

Mis alal jätkate, Teie firmad tegelevad praegu põhiliselt kinnisvaraarenduse ja investeeringutega?

Lisaks neile ka kaubamärkide väljatootmine. Kui pool aastat läheb mööda, siis on jälle paras aeg rääkida.

Kas Teist võib Eesti rikkaimate ärimeeste TOPis edaspidigi lugeda?

No ega Scandic ei ole mind ei rikkamaks ega vaesemaks teinud.

Kas nüüd on rohkem aega ka hobidega tegelda?

Mul on olnud hobidega siiamaanigi piisavalt aega tegeleda.

Te olete näiteks autospordi liidu president? Kui palju Teil sellele aega kulub?

Ma olen seda juba kolmteist aastat olnud. See on mu hobi ja kutsumus juba aastaid olnud ning plaanin sellega jätkata. See ei ole päevatöö, autospordi liidul on ka oma tegevaparaat. Mina olen juhatuse esimees ja juhatus käib koos korra kuus. Eks ole ka operatiivseid tegemisi.

Te olete Hispaania aukonsul, kas Te sinna ei soovi kolida?

Ei, vastupidi. Minu asi on Hispaaniat Eestis esindada. Ei kavatse ma kuhugi kolida.

Mis summaga Te osaluse müüsite?

Tegemist oli õiglase hinnaga mõlemalt poolt vaadates. Paneme siinkohal punkti.

Kas Teie äriline edukäik algas koos Hansapanga asutamisega?

Einoh, mis edu. See on spekulatsioon. Töötasin juba 1988. aastal Finest Hotel Grupis, mis hiljem muutus Scandic Hotel Grupiks, ning selle aja jooksul on palju projekte üles ehitatud. Hansapank oli vaid üks neist.

Scandicu Eesti hotellide omanikustaatusest ja juhtimisest lahkuva Toomas Sildmäe haare ja ambitsioonid on tegelikult olnud algusest peale suuremad kui ühe hotelliketi juhtimine.

Sildmäe on üks Eesti jõukamaid inimesi, ta on Äripäeva R-Klubi ehk rikaste TOPi püsiliige. Eelmisel aastal kerkis ta edetabelis kõrgemale kui kunagi varem, neljandale kohale, tema vara aktsionärina hindas Äripäev 1,34 miljardile kroonile.

Sildmäe on üks üheksast Hansapanga asutajast. Staatus, mis on toonud talle, nagu ka teistele asutajatele, sadu miljoneid kroone.

Tänavu kirjutas ta oma firmadest välja dividende 20 miljoni krooni eest, kahe tema firma varade maht küünib 650 miljoni kroonini. Suures osas on tegu aktsiainvesteeringutega, ent raha on ta edasi suunanud ka kinnisvarasse - selle kinnituseks on eelmisel aastal 56 miljoni krooniga ostetud maja Tallinnas Pärnu maanteel.

Sildmäe kirg on aga viimased 17 aastat olnud hotellindus. Just nii palju aastaid tagasi septembris avas Sildmäe eestvedamisel Tallinnas uksed esimene rahvusvaheline hotell Eestis - Palace.

Tänaseks on Scandicu hotellide ketis veel St Barbara ja Pärnu Rannahotell. Oma praeguse partneriga - hotellikontserniga Scandic-Hilton - on Sildmäe olnud seotud 1999. aastast, omades ühisfirmas ligi 15% osalust.

Sildmäe äripartneriteks on sageli olnud ikka samad Hansapanga asutajad. Näiteks on Sildmäe osanik ühises transiidiäris Jüri Mõisa, Hannes Tamjärve ja Olari Taaliga. Omaette huvitavat äri tõotab aga talle sel aastal turule toodud viin Saaga, lisaks on mees lubanud viina nimega Brid eksportida USAsse.

Sildmäe pole mööda saanud ka poliitikast. Ta oli 1990ndate esimeses pooles Isamaa majandusminister. Hiljem toetas ta rahaliselt muu hulgas Res Publica tulemist poliitikasse. Omalaadne poliitika tegemine oli ka 2001. aastal osalemine Raudtee Erastamise Rahva aktsiaseltsis koos mõnekümne Eesti ärimehega, kelle peamine erastamisel osalemise argument oli takistada raudtee müüki välismaalastele.

Aktiivse inimesena on Sildmäe osaline ka mitmes ühiskondlikus organisatsioonis. Ta on juba aastaid Eesti Autospordi Liidu president. Lisaks on ta Rocca al Mare Koolimaja aktsionär taas koos mitme Hansapanga asutajaga ning ta osaleb Lennart Meri Sihtasutuse juhtimises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing