Merko ehitab vanglat, aga kellele?

ÄP 05. oktoober 2006, 00:00

Äripäeval on hea meel, et toimetus ei ole kinnisvaraga sahkerdamisest ja kahtlastest riigihangetest kirjutades tühja tööd teinud - Äripäeva artiklist ajendatuna on riigiprokuratuur ja kaitsepolitsei alustanud kriminaalmenetlust ning asunud uurima looduskaitseliste piirangutega maade vahetamist riigile kuuluvate kinnistute vastu. Menetluse raames otsis kaitsepolitsei teisipäeval läbi maa-ameti ning mitu ehitus- ja kinnisvaraarendusfirmat, sh Merko Ehituse ja tema tütarfirmad.

Toimetus on alati tauninud seda, kui ettevõtjad kasutavad ebaausaid võtteid, et saada endale mis tahes eelist võrreldes konkurentidega. Niisama häbiväärne on, kui seda aitavad saavutada võimuesindajad - riigi- või omavalitsusametnikud. Kuigi ettevõtjail võib ju olla "nõudlus" erilise kohtlemise järele, ei saa ametnikud sellist teenust neile kuidagi pakkuda. Siin ei kehti vaba turu reegel nõudluse ja pakkumise vahekorra kohta, siin on esmased riigi ja ausa äri huvid. Ametnikke, kes sellest aru ei saa, tuleb karmilt kohelda.

Ka kõnealuse juhtumi puhul tuleb toimetuse meelest suunata uurimisteravik ametnike - maa-ameti töötajate ja eeskätt peadirektori Kalev Kanguri suunas. Sest kui poleks "vastutulelikke" ametnikke (pole vahet, kas lahkus tuleneb ametniku enda ahnusest või on käsk tulnud n-ö ülevalt, näiteks erakonnast), ei saaks ka ettevõtjad käia endale eeliseid kauplemas.

Äripäevas mais ilmunud artiklis "Uus äriidee: vahetan maatüki kaitsealal krundiks Tallinnas" osundasime, et ettevõtjad teenivad kopsakat vaheltkasu, vahetades äritegevuseks kõlbmatuid maid kruntide vastu magusamates kinnisvaraarenduspiirkondades. Maa-ameti peadirektor Kalev Kangur kinnitas tookord, et vahetused tehti "mitte üksnes juriidiliselt, vaid ka sisuliselt korrektselt". Äripäeva meelest tegi riik eraettevõtjaile kingituse, sest vahetatud kaupade väärtus polnud võrreldav.

Uurimise all on maa-amet, andmeid otsitakse mitmest firmast, sh Merkost. Ent toimetuse meelest peaks uurimisorganid võtma ette ka keskkonnaminister Villu Reiljani, sest tema käsi seisab pea iga sellise maadevahetusotsuse all.

Ehkki Merko Ehitus ei ole kõnealuse juhtumiga otseselt seotud, vajaksid Merkogi tehingud ülevaatamist. Seaduseaugud ja vastutulelikud ametnikud on lubanud Eesti suurimal ehitusfirmal aastaid seaduse ja seadusetuse piiril balansseerida. Seda kinnitab pea iga Merko tegemisi kajastav artikkel meie lehes (olgu jutt siis tehingust Eesti Postiga või suunatud hangetest, nagu Tallinna sotsiaalmajade ja paekarjääri korral). Ametnike abita poleks Merko saanud nii suurejooneliselt äri ajada.

Maadega nii ulatuslik sahkerdamine tuleneb toimetuse arvates just sellest, et meie merkode kahtlane tegevus on uurimisorganeil kahe silma vahele jäänud. Nii ongi nende soosijad saanud rahulikult edasi askeldada. Hea on, et jää lõpuks liikuma hakkab. Käimasoleva uurimise puhul on Äripäeva meelest olulisim, et lõpeks ametnike voli jagada kahe käega kingituseks riigi, linna või valla vara.

Viru vangla ehitus algab õigel ajal. Mõneti on sümboolne, et seda hakkab rajama Merko. Paistab, et Merko muretseb ka kunded.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing