Pristisest lahkunud meeste firma taas uurimise all

Gert D. Hankewitz 13. oktoober 2006, 00:00

2003. aastal lõi Tauno Liiv, kes koos oma kauaaegse paarilise Indrek Sepaga lõi Eesti ühe juhtiva turvaseadmete müügi- ja paigaldusfirma Pristis, ühisest ettevõtmisest lahti. Meeste vahel oli puhkenud tüli: Sepp süüdistas Liivi selles, et too pühendab liiga palju aega oma kõrvaläridele, ning kuna olukorrale lahendust ei leitud, Liiv lahkus.

Sama aasta detsembris asutas Liiv koos kolme endise kolleegiga, kes väidetavalt halbade töötingimuste tõttu samuti Pristisest lahkusid, konkureeriva firma ASi Uuspri.

Sepp süüdistas Liivi kliendibaasi varguses ning kuna asi läks kohtusse, ei saanud Uuspri turvaseadmete paigaldamiseks vajalikku litsentsi. "Kõigepealt ei antud neile litsentsi klientide varguse kriminaalasja pärast. Hiljem juba sellepärast, et nad tegutsesid ilma tegevusloata," selgitas Eesti Turvaettevõtete Liidu tegevdirektor Harry Tuul.

2004. aastal Uuspri tegevusloata tegutsemise kriminaalasi lõpetati. "See lõpetati tõendite puudumise tõttu, ei leitud koosseisu," ütles Uuspri müügijuht Vallo Põldma.

Nüüdseks käib aga juba uus kriminaaluurimine, mis alustati maikuus julgestuspolitsei avalduse peale ning milles kahtlustatakse Uusprid jälle tegevusloata tegutsemises.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri abi Anneli Lumiste sõnul paigaldas firma väidetavalt seadmeid Viimsi kooli, milleks neil aga luba polnud. Et uurimine on alles alguses, ei osanud Lumiste midagi täpsemat öelda.

"Aga meie ei paigalda, me ei oma ühtegi töögeeniust, kes paneb midagi seina või tõmbab kaablit," kaitses end ja Liivile kuuluvat firmat Põldma. Mehe sõnul Uuspri vaid impordib seadmeid, paigaldamiseks palgatakse OÜ Baipass, kellel on litsents olemas. "Ma ei julge isegi ämmale valveseadmeid panna kartuses, et Pristis kaebab," lisas Põldma poolnaljatledes.

Põldma nimetatud OÜ Baipass kuulub äriregistri andmeil Kuno Pindmaale. Sama mees on 160 000 krooni ehk 40 protsendiga Uuspri omanik.

Lumiste sõnul pole uurimine veel tõestanud, kas Uuspri on allhankijaid kasutanud või mitte. "Me kontrollime, kas on osutatud sellist teenust või mitte," ütles Lumiste.

Küsimusele, kas Uuspril on seda litsentsi vaja, kui ta ise valveseadmeid ei paigalda, vastas Lumiste: "See on vaieldav küsimus."

Nii on firma oma veebilehe andmeil paigaldanud seadmeid Kumusse, Tallinna Linnahalli, Pirita Rannahoonesse ja ringkonnakohtusse.

Koostööd on tehtud selliste firmadega nagu Merko, NCC Ehitus ja Haljala Ehitus.

Uuspri hangitud seadmed on ka VP Marketi poodides.

Turvaettevõtete Liit on seisukohal, et seadus lubab allhankeid teha, kuid nii peatöövõtjal kui ka allhankijal peab olema turvateenuse osutamiseks tegevusluba.

Vahendaja võib saada lepingu tingimuste kohast vahendustasu, kuid ta ei saa samal ajal olla seadmestiku projekteerija või selle hankija, on liidu arvamus.

Pristise juhatuse liige Andres Kiil ütles, et ta on kuulnud küll jutte Uuspri kriminaaluurimise kohta.

"Meie seisukoht on nagu Turvaettevõtete Liidu omagi, et turvateenuseid osutaval firmal peab tegevusluba olema," sõnas ta.

Viha ega vaenu Kiili sõnul Pristises endiste töötajate vastu enam pole. "Meil on palju olulisemaid konkurente praegu, näiteks Falck," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing