Inglise kuninganna - rikas ja mõjukas

Tõnis Arnover 20. oktoober 2006, 00:00

Elizabeth Alexandra Mary Windsor, kes tänavu aprillis tähistas oma 80. sünnipäeva, on troonil olnud 54 aastat. Sellega seoses on hakatud rääkima Elizabethi ajastust.

Mõnevõrra viitab see tema kuulsale eelkäijale Elizabeth I-le, kelle ajal pandi alus Briti impeeriumi tekkele, ning Victoriale, kelle valitsemise ajal tõusis Suurbritannia suurriigiks. Elizabeth on kuningannana Suurbritannias väga populaarne. Just tema isiksuse tõttu toetab üle kahe kolmandiku brittidest monarhiat ja ainult 12% on selle poolt, et ta loovutaks trooni poeg Charlesile.

Kui USA äriajakiri Forbes selgitas eelmisel kuul välja maailma sada mõjukamat naist, oli Elizabeth II selles "tagasihoidlikul" 46. kohal. Temast eespool olid suurte riikide reaalset võimu omavad naispoliitikud ja mõjukate suurfirmade juhid. Kuninganna võim on sümboolsem, aga seda mõjusam.

Kui USA kõrvale jätta, on Elizabeth kogu ingliskeelse maailma liider. Nimelt on ta endisest Briti impeeriumist välja kasvanud Rahvaste Ühendusse kuuluva kuueteistkümne sõltumatu riigi kuninganna. Kokku elab neis 128 miljonit inimest. Elizabethil ongi põhiteene selles, et vabanenud Briti impeeriumi riigid moodustavad tänapäeval ühtse kokkuhoidva pere, mis hindab oma ajalugu ja traditsioone. Ühtlasi on ta maailma ainus monarh, kes on riigipea rohkem kui ühes riigis. Ta on vormiliselt ka enamiku nende riikide sõjavägede ülemjuhataja.

Kuningannat võib pidada Ühendkuningriigi riigiasjadega kõige paremini kursis olevaks inimeseks, kuna 1952. aastast peale pühendab ta iga päev kolm tundi tähtsamate dokumentide läbivaatamisele.

Ta on riigipeana ametisse nimetanud kümme Briti peaministrit, nende seas legendaarse Winston Churchilli. Praeguse peaministri Tony Blairiga sai kuninganna algul väidetavalt väga hästi läbi, kuid viimasel ajal olla nende suhted jahenenud. Kuninganna leidvat, et Blair ei hoia teda riigiasjadega enam piisavalt hästi kursis.

Vaatamata informeeritusele ei anna kuninganna intervjuusid ega avalda avalikult oma arvamust. Kuid on teada, et raudse leedi Margaret Thatcheri liberaalse majanduspoliitika tõttu järsult kasvanud sotsiaalne ebavõrdsus teda tõsiselt häiris. Tuntud oma laialdase heategevuse ja filantroopide aadlikuks löömise poolest, ei meeldinud talle ei tollane suur töötus ega streigid. Selle peale olla Margaret Thatcher tuttavale öelnud: "Kuninganna hääletaks tõenäoliselt sotsiaaldemokraatide poolt."

Elizabeth II on anglikaani kiriku pea. Ja väidetavalt on kuninganna ka Ühendkuningriigi vabamüürlaste peapatroon.

Briti kuningakojal on komme jagada firmadele, mille toodetega nad on rahul, nn kuninglikku tagatist. See tõstab firmade prestiiži ja nad saavad kasutada seda oma toodete reklaamimisel.

Financial Timesi andmeil sai see komme alguse juba XV sajandil. Praeguses kuningakojas on tagatise andmise õigus kuninganna Elizabethil, Edinburghi printsil ja Walesi printsil. Üldjuhul jagatakse seda viieks aastaks ja selle võib iga hetk tühistada. Praeguon tagatisi jagatud umbes 800.

Üks niisuguse tagatisega firmasid on nõudefirma Wedgwood, mis on Eestiski esindatud. Selle firma suhted kuningliku perekonnaga on väga pikaajalised. Firma asutaja Josiah Wedgwood nimetati XVIII sajandil Tema Majesteedi pottsepaks. Samas firmas valmis kuninganna Elizabeth I kroonimise puhuks serviis, mille kujundas Eric Ravilious.

Nagu firmade esindajad tunnistavad, on kuninglik tagatis hakanud Ühendkuningriigis tähtsust kaotama. Kuid ekspordis on see endiselt tõhus trump, kuna tõendab Briti käsitöö kvaliteeti.

Forbes hindab kuninganna Elizabethi isikliku vara ettevaatlikult 500 miljonile dollarile ehk 6,25 miljardile kroonile. Tuleb arvestada, et kuninganna residents Buckinghami palee ja kodu, Londoni lähedal asuv tuhandeaastane Windsori loss, on formaalselt riigi omand.

Kuninganna eraomanduses on kaks ülejäänud lossi: Šotimaal Aberdeenshire'is asuv Balmorali loss ja Inglismaal Norfolkis paiknev Sandringhamhouse'i loss, mille ta päris oma isalt kuningas George VI-lt. 50 000 aakri suuruse Balmorali ja 20 000 aakri suuruse Sandringhamhouse'i väärtuseks on hinnatud 150 miljonit dollarit.

Teise osa tema varast moodustab väärtuslik kunsti, mööbli, ehete, hobuste ja markide kollektsioon, mille väärtuseks on pakutud 110 miljonit dollarit. Kui riigile kuuluvaid kroonijuveele hoitakse Toweris, siis kuninganna ehete jaoks on Buckinghami palee keldrisse ehitatud spetsiaalne hoiuruum.

Üks väärtuslikumaid juveelidest on 352,50karaadine nn Timuri rubiin, mis tegelikult on spinell. See kuulus enne Timuri väepealiku Zahiruddin Baburi asutatud Mogulite riigi valitsejatele. Ehete seas on veel vägev smaragddiadeem, tohutu safiirpross, mille prints Albert kinkis kuninganna Victoriale, ning Cullinani hiidteemandid.

Kuninganna kunstikokku kuulub muu hulgas kümme Leonardo da Vinci joonistust. Samuti on ta pärinud oma vanaisalt kuningas George V-lt väärtusliku margikogu.

Ülejäänud kuninganna vara on paigutatud aktsiatesse ja väärtpaberitesse ning Londoni kinnisvarasse. Investeeringud on üsna konservatiivsed, sest Elizabethil on ilmselt meeles, kuidas ta kaotas IT-buumi ajal suure summa Briti aerofotosid müüva firma getmapping.com aktsiatesse investeerimisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing