Rahvusvaheline klaverifestival loob kvaliteeti

Kersti Inno 20. oktoober 2006, 00:00

Täna algav V rahvusvaheline pianistide festival on oodatud muusikasündmus. Eesti kõige külastatavama klassikafestivali idee on selle kunstilise juhi Lauri Väinmaa sõnul "anda kuulajale edasi klaverimängu hetkeseisu maailmas ja Eestis, tutvustada uusi suundumusi ning meie aja tippartiste."

Ka seekord on oodata Estonia lavale maailma säravamaid staare. Avakontserdil soleerib ERSO ees legendaarne vene pianist Dmitri Aleksejev. Esmaspäeval esineb kavaga Liszti muusikast Liszti loomingu suurimaid asjatundjaid maailmas, inglise pianist Leslie Howard. Austust väärib tema hiiglaslik muusikaline kangelastegu - ta on salvestanud firmale Hyperion kogu Liszti klaveriloomingu, 95 CDd!

Teisipäeval esineb Estonia kontserdisaalis uuel haamerklaveril legendaarne Melvyn Tan, kes on andnud tähelepanuväärse panuse haamerklaveri kui instrumendi tutvustamisel tänapäeva publikule. Tema esituses kõlab Mozarti, Haydni ja Beethoveni muusika pillil, millele see algselt loodud.

Kolmapäeval esinevat vendade Paratorede duot hinnatakse meie päevade üheks paremaks. Kuulda saab ka noori pianiste, kes just praegu oma tähelennuga vaimustavad ja keda kriitikud taevani ülistavad: Sigurd Slattebrekk Norrast ja Dejan Lazic Horvaatiast. Eesti pianistidest annavad sooloõhtuid Kalle Randalu, Marko Martin ja Hando Nahkur.

Festivali juhtheliloojad on Mozart, Liszt ja Stockhausen. Tallinna Muusikakeskkooli ja Tartu Muusikakooli õpilased esitavad laupäeval Tallinna raekojas kogu Mozarti lapsepõlveloomingu ja pühapäeval, Liszti 195. sünniaastapäeval lõunamuusikakontserdil Estonias kava "Hommage a Liszt".

Esiettekandele Eestis tuleb XX saj Lääne-Euroopa klaverimuusika tähtteoseid Stockhauseni "Mantra", saksa avangardismi tugevasti mõjutanud teos. Esitavad Kadri-Ann Sumera ja Sabine Simon klaveritel ning Handrik Manook elektroonikal.

Erakordseks muusikasündmuseks tõotab kujuneda festivali lõppkontsert "4 klaverit", kus lisaks pianistidele laval vokaalsolistid. Olari Eltsi juhatusel tulevad ettekandele Antheili, Prokofjevi ja Stravinski harvaesitatavad neoklassitsistlikud teosed, mille keskmes neli klaverit, lisaks Jüri Reinvere uudisteos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing