Lühikeseks ajaks korteri üürimine maksab mitu korda rohkem

Enn Tosso 23. oktoober 2006, 00:00

Uus Maa Kinnisvarabüroo üürikonsultant Kristina Sõmerik leiab, et üürihind sõltub otseselt üüri pikkusest. "Reeglina on ühe kuu üür kõrgem kui pikemaajaline üür. Vahe võib olla kuni 100%," iseloomustab ta.

Võrreldes tänavuse esimese poolaastaga on üürihinnad tõusnud eri piirkondades 500-2000 krooni. Kiirem hinnatõus on olnud Lasnamäel ja Mustamäel, seda just uute majade korteritel.

Tühjades korterites on reeglina siiski köögimööbel, üürihinnale lisanduvad korteriga kaasnevad kulutused.

Arco Vara maakler Maia Daljajev möönab samuti, et selle aasta jooksul on üürihinnad mõnevõrra tõusnud, põhjuseks uute elamute hinnakasv. "Mida kallimalt korter ostetakse, seda kallimalt soovitakse seda ka üürile anda, kuna üüri tahetakse saada vähemalt laenumakse suuruses," ütleb ta.

Üürinõudlust ning seeläbi ka üürihindasid tõstab üleüldine korterite hinnatõus: praeguste hindade juures ei suuda paljud endale korterit osta ning sel juhul ongi alternatiiviks üürikorter. Daljajevi arvates sõltubki üürihind eelkõige üüriperioodi pikkusest, üldjuhul on lühiaegne kuuüür 500-1000 krooni kallim. Üüriperioodid üldiselt lühenevad.

Ober-Haus Kinnisvara kinnisvaraspetsialist Kati Lips kinnitab, et läinud aastaga võrreldes on üürikorterite hinnad tõusnud kuni 20%. Aasta algus oli suhteliselt loid, märts-juuni 2006 sarnanes läinud aastale. Eriti jõuliselt tõusid hinnad juulis-septembris 2006, kui nõudmine ületas pakkumist. Lips toob põhjuseks välismaalastest üliõpilased, kelle maksevõime oli kohalikest tunduvalt kõrgem. "Vastavalt sellele ei ole ka omanikud ilmutanud huvi tegeleda lühiajalise üüriga, mis iseenesest võimaldab märgatavalt suuremat sissetulekut, kuid toob ka suuremaid kohustusi ja riske," põhjendab Lips.

Markko Otsa üürib oma kolmetoalist kesklinna korterit välja 7000 krooni eest kuus. Tema sõnul saaks selle eest ka oluliselt rohkem küsida, kui seda lühikeseks ajaks välja anda, ent see nõuab liialt aega ja vaeva. "Kui korteri eest tippüüri püüda ja pidevalt üürnikke vahetada, muutub see juba täiskohaga tööks," tõrjub ta.

Pronord OÜ, kes tegutseb Apartment.ee nime all, pakub Tallinnas üle 40 korteri lühikeseks ajaks üürile.

Ettevõtte turundusjuhi Sille Ruusi sõnutsi algavad ühe öö hinnad 550 kroonist ja muutuvad vastavalt inimeste arvule. See tähendab, et kui kahetoalises korteris on 4 inimest, on ühe öö hind selles korteris 200 krooni ööbija kohta. Ruusi teatel on enamik kliente Skandinaaviast või Venemaalt. Eestlased võtavad kortereid vaid ühe päeva kaupa. Küsimusele, mille poolest erineb teenus hotellist, vastab Ruus: "Erinevalt hotellist pakume vähema raha eest rohkem ruumi ja avarust."

Pärast 2005. aasta suurt hinnatõusu korterite müügiturul on märgatavalt kasvanud huvi üürikorterite vastu kõigis Tallinna piirkondades.

Kuna paljud seni üürikorteritena kasutusel olnud eluruumid realiseeriti eelmise aasta lõpuks seoses hinnakasvuga müügiturul, kasvas hüppeliselt uut korterit otsivate inimeste hulk.

Samas suurenes ka korteriostuks vajaliku omafinantseeringu osa koos hindade kasvuga ja see omakorda suurendas üürikorterite otsijate arvu. Sellega seoses on märgatav üürihindade tõus Tallinnas, eriti kesklinnas, aga ka teistes linnaosades.

Lühiajalise üürikorteri soovijate arv on kasvanud seoses eelmise elamispinna realiseerimise ja uue kodu peatse valmimisega. Kõige tüüpilisem lühiajaline üürisoov on kuni 6 kuud. Samas eelistavad üürileandjad pikaajalist klienti, sest lühikese üüriperioodi korral on kõikvõimalike lepingute ümbervormistamine üürniku nimele sageli tülikas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:21
Otsi:

Ava täpsem otsing