Romet Kreek • 5. november 2006 kell 22:00

Tallinki aktsia vajus ära

Tundub, et Tallink on jõudnud ostetud Silja Line'i endale selgemaks saada ning tutvumine on asendunud muudatuste tegemisega. Andis ju Tallink alles teada Soome juhi vahetumisest. Reedel tuli teade, et Saksamaa laevaliin hakkab Hanko asemel kasutama sadamana Helsingit. Liini teine ots Rostock jäi muutmata.

Ümberkorraldused on vajalikud. Ma olen natuke skeptiline nende suhtes, kes räägivad kindlast kiire sünergia saabumisest, mis peaks Tallinki ja Silja kokkupaneku järel tekkima. Eesti oludes oli üks suurimaid ja ehk ka paremini dokumenteeritud ülevõtmisi Hansapanga Hoiupanga ost. Ka seal võttis üheks ettevõtteks saamine aega, kusjuures selle käigus Hansapank hoiupangastus.

Kuigi krediidiasutused on tugevasti reguleeritud valdkond, on rahvusvaheline laevandus seda enamgi. Tallink tegutseb lisaks Eestile Soomes, Lätis, Rootsis, Saksamaal, üritas korraks ka Venemaal. Igal maal (ja territoriaalmeres) sõites tuleb täita vastavaid seadusi, määrusi, kokkuleppeid ja teisi eeskirju. Müriaad regulatsioone käsitleb looduskeskkonda, ohutust, sotsiaallepinguid ja ulatub välja kuni maksunduseni. Julgen väita, et Tallinki jaoks on Silja läbihammustamine keerulisem kui pankade liitumised-ülevõtmised. Seetõttu ma ei imestaks, kui kuuleksime Soomest seda enam uudiseid, mida rohkem sealsetesse asjadesse süvenetakse.

Investorid ja spekulandid lükkasid aga aktsia kreeni. Põhjuseks võib olla kasumiaruandes olnud suur erakorraline hinnanguline kasum. Tallinki põhiaktsia hind langes reedel 3,45 protsenti, 65,7 kroonini ehk 4,20 euroni. Aktsiaga sooritati vaid tehing vähem kui Olympicu omaga. Tallinki põhiaktsia käibeks oli 20,1 mln krooni ja täiendava aktsia käibeks 1,5 miljonit. Täiendava aktsia hind langes 3,67 protsenti ning see maksis päeva lõpus sama palju kui põhiaktsia.

104 korral kaubeldud Olympicu aktsia hind tõusis 0,15 protsenti, 102,33 kroonini ehk 6,54 euroni. Aktsia päevakäive kuivas kokku 5,3 mln kroonini.

Baltika aktsia hind langes 4,9 mln kroonise käibe juures 0,22 protsenti, 280,86 kroonini ehk 17,95 euroni.

Hetkel kuum