Ettevõtete kasuks tühistatud suhkrutrahvid võivad taas jõustuda

Piret Reiljan 10. november 2006, 00:00

Eile kiitis valitsus heaks üleliigse laovaru tasu seaduse muutmise eelnõu, mida jõustumisel rakendatakse tagasiulatuvalt kõigile esialgsest seadusest tingitud maksenõude vaidlustanud ettevõtjatele.

"Kui mõni ettevõtja püüdis Euroopa Liiduga liitumisel spekulatiivsete laovarudega teenida tohutut hõlptulu, siis miks peaks maksumaksja tema lisakasumi omast taskust kinni maksma?" polnud põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup olukorraga rahul ja lisas, et kindlasti ei õigusta üleliigseid laovarusid ühekordsed tehingud.

"Peame välja selgitama, millised ettevõtted on liigsete laovarude eest vastutavad ja millised on tõepoolest saanud trahvi ebaõiglaselt. Selleks peame tegema koostööd juristidega," teatas põllumajandusminister Ester Tuiksoo eilsel valitsuse pressikonverentsil.

Peaminister Andrus Ansip on riigikohtu otsuse suhtes kriitiline ja peab vastutavaks ettevõtjaid. "See on riigikohtu poolt väga julge väide, et üleliigse laovaru tasu seadus pole kooskõlas Euroopa Liidu õigusega. Mina tean, et näiteks Austrias on samuti lubatud ülekandevaru koefitsient 1,2," ütles ta.

Riigikohtu otsuse järgi pole aga seaduses märgitud koefitsienti 1,2 kasutades võimalik jõuda objektiivse tulemuseni ülekandevaru ja üleliigse laovaru tuvastamisel. Probleem pole mitte niivõrd koefitsiendi suuruses, mis on praegusel kujul pigem ettevõtjat soosiv, kuivõrd selles, et nõuet rakendati kõigile ettevõtetele võrdselt.

Maksu- ja tolliamet on riigikohtu otsusele tuginedes praeguseks tühistanud üheksa üleliigsete laovarude maksunõuet, kokku kuulub pärast riigikohtu otsust tühistamisele umbes 30 nõuet.

Ansip nentis, et suurima trahvinõude saanud AS Kalev peaks oma praegu tühistatud 150 miljoni kroonise trahvi õigluse huvides siiski tasuma. "Mõlemale poolele head lahendust selles olukorras olla ei saa," tõdes peaminister, kelle sõnul oleksid ettevõtjad pidanud varusid õigel ajal paremini ohjama.

Ka Oopkaubi sõnul ei ole kohtuprotsessid kindlasti läbi. Samas kritiseeris ta minister Tuiksoo paari aasta tagust avaldust, nagu oleks riik valmis ettevõtjad Euroopa Kohtusse kaebama. "Keegi ei hakka näiteks Kalevit Euroopa Kohtusse kaebama," kinnitas Oopkaup.

ASi Balbiino tegevjuht Riho Niils sai teate 2,8 miljoni kroonise maksenõude tühistamisest üleeile, kuid ei kiirusta maksuameti otsuse üle rõõmustama. "Lahing pole veel läbi," sõnas Niils.

"Balbiino pole ühtegi grammi laovarusid spekulatiivsel teel soetanud. Lõplik tulemus oleneb sellest, kas põllumajandusministeerium otsustab muudatusi ühepoolselt või koostöös ettevõtjatega," kommenteeris Niils.

ASi Kalevi juht ja omanik Oliver Kruuda tuleviku otsuste pärast ei muretse. "Mina ei karda midagi," teatas Kruuda ja rõõmustas, et lõpuks sai Kalev kätte 2,5 aastat oodatud pangalaenu, mida enne suhkrutrahvi tühistamist ei antud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing