Tarvo Vaarmets • 9. november 2006 kell 22:00

Tühistatud suhkrutrahv lükkas Kalevi aktsiale hoo sisse

Uudis oli investoritele selgelt meelepärane, mistõttu aktsia tegi Tallinna börsil läbi harjumatult suure tõusu, kerkides üle 600 000 krooni suuruse käibe juures 22,53 krooni tasemele. Ometi arvab Sampo Panga analüütik Rainer Änilane, et aktsia hind suhkrutrahvi tühistamist siiski ei peegeldanud. Küll aga näeb ta siin kauakestnud segaduse lõppemist.

"Tegelikult ei ütleks, et suhkrutrahv aktsia hinda sisse oli arvestatud. Samas on selline lahendus ühe n-ö Damoklese mõõga pea kohalt ära võtnud küll ja nii mõnigi investor võib julgemalt aktsiasse investeerimise peale mõelda," kommenteeris Änilane ning lisas, et väikeinvestorite aktsia hinda tõstnud reaktsiooni võib pidada üsna õigustatuks.

Kalevi juhataja Oliver Kruuda näeb maksuameti esmaspäeval tehtud otsuses omamoodi tunnustust ettevõtte tegevusele.

"Üleliigse laovaru määramise tühistamine kinnitab, et AS Kalev on oma majandustegevuses järginud kehtivat seadust ning vastupidised spekulatsioonid, mida näiteks ka ajakirjandus kahetsusväärselt võimendab, on alusetud," sõnas Kruuda börsile saadetud teates.

Üle kahe aasta tumeda pilvena kommitootja kohal hõljunud suhkrutrahv mõjutas kahtlemata ka Kalevi majandustegevust.

"Kindlasti oli see finantseerimisel raskendavaks asjaoluks," arvas Änilane.

Kalevi juhataja sõnul on kahtlus ja segadus suhkruvaru ümber Kalevit päris tugevasti pärssinud. "Näiteks oleme pangalaenu taotledes pidanud kuulma, et ootame enne suhkrutrahvi tulemuse ära," selgitas Kruuda teisipäeval.

Maksu- ja tolliamet määras eelmise aasta juuni keskel Kalevi üleliigse suhkruvaru suuruseks 15,6 tonni. Kalev kaebas otsuse kohtusse, kuna oli suhkru enne tähtaega ehk 2004. aasta 1. maid jõudnud maha müüa. Taolise koguse suhkru hävitamine oleks ettevõttele maksma läinud umbes 150 miljonit krooni. Trahv määrati ka Kalevi tütaretteveõttele Vilma, kellele maksuamet peab makstud trahvi nüüd tagastama.

Siiski ei ole ettevõtjad suhkrutrahvist veel lõplikult pääsenud, kuna riigikohus on viidanud võimalusele üleliigse laovaru tasu seadust muuta.

Muidugi on see uudis positiivne!

Ma kujutan ette, et selle trahvi ärakukkumine peaks ettevõtte edasist käekäiku ainult heast küljest mõjutama - aktsiagi reageeris tõusuga.

Mina ostsin osa Kalevi aktsiatest juba EVPde eest ja viie aasta jooksul olen vaikselt juurde ostnud. Praegu lihtsalt hoian, realiseerida jõuan alati.

Kui see suhkrutrahv üles kerkis, siis ma müüma ei tormanud, kuna asi oli ebaselge. Iga uudise peale ei tasu müüa, pealegi ma ei ole selline igapäevamängija.

Aga see uudis teeb meele rõõmsaks küll.

Hetkel kuum