Piret Reiljan • 16. november 2006 kell 22:00

Hansapank ootab eurot 2010. aastaks

Intervjuu Hansapanga Grupi juhi Erkki Raasukesega.

Eesti on siiani olnud Hansapanga Grupi lipulaev. Kas nüüd hakkavad Läti ja Leedu meist mööduma?

Mööduma mitte, aga see on tõsi, et eriti Läti on näidanud hämmastavat tulemuslikkust. Eesti edu taga on suuresti ka see, et 1998.-1999. aastal saime tänu ühinemisele Hoiupangaga tugeva turupositsiooni. Meil on olnud tõeliselt rõõmustav vaadata, kuidas Läti on kasvanud ja Läti finantsnäitajad lähenevad jõudsalt Eesti omadele. Aga Eesti on praegu siiski vaksa jagu ees.

Kas Hansapank müüb oma fonde ka rahvusvaheliselt?

Jah, meil on selleks spetsiaalne tiim. Ma ei tohiks välja anda turutundlikku infot, aga meie vastu on tuntud huvi ja meie fondi investeeriti hiljuti Jaapanist, mis oli päris huvitav kogemus. Tuldi ja uuriti, mida teeme, kas meie riskijuhtimine vastab standarditele jne. Summat ma ei oska öelda, aga see ei olnud väike.

Mida arvate eurole ülemineku viibimisest?

Meie analüütikud ei näe võimalust liituda euroga enne 2010. aastat. Mida kiiremini toimuks ühinemine, seda parem. Meil on riske, mis oleksid maandatud, kui me oleksime eurotsoonis. Mina arvan, et need inimesed, kes sentimentaalsetel või muudel põhjustel räägivad, et euro meile ei sobi, ei tea, millist karuteenet nad Eestile ja Eesti majandusele on tegemas.

Millised on olulisemad investeeringud Eestis?

Investeerime lähiajal kolme valdkonda. Üks on tehnoloogia ehk kuidas muutuda veel täpsemaks oma pakkumiste tegemisel. Teine on seotud kanalitega, näiteks investeerime oma kontorivõrku. Ja kolmandaks meie enda inimesed - tahame olla kõige atraktiivsem tööandja.

Sampo ostmise vastu Hansapank huvi ei tundnud. Kas Hansapank võiks liituda mõne muu väiksema pangaga?

Sampo ostmata jätmise põhjuseks oli liiga kõrge hind. Pealegi on meie turuosa Baltimaades ilma liitumisetagi piisavalt suur. Praegu ei ole Baltimaades pankade ühinemise aeg. See aeg tuleb siis, kui majanduskasv raugeb ja tulevad rahulikumad ajad.

Kas Hansapanga nime asemele tuleb Swedbank?

Baltimaades on Hansapanga bränd nii tugev, et nimevahetust ei tule.

Hetkel kuum