ÄP fototoimetus • 21. november 2006 kell 22:00

Balbiino pääses 2miljonilisest trahvist

Balbiino juht Riho Niils ütles eile aripaev.ee-le, et on kohtuotsusega rahul.

"Loomulikult oleme rahul, maksu- ja tolliamet tühistas trahvinõude ja me saame oma raha tagasi," kommenteeris Niils.

Ettevõte maksis kaks miljonit ära kohe pärast selle määramist ja kaebas alles siis otsuse kohtusse. Selles summas on sees nii liigne suhkruvaru kui ka muud liigsed laovarud.

Tegevjuhi kinnitusel ei ole Balbiinol kunagi spekulatiivseid laovarusid olnud, suurema suhkruvaru tingis toodangu suurenemine ja 70 miljoni kroonine investeering uude lattu.

Kohtutee ei pruugi Balbiino jaoks sellega siiski veel lõppenud olla - ehkki maksu- ja tolliamet on enda määratud trahvi tühistanud, ei ole sellega nõus põllumajandusministeerium, kelle käskkirja alusel algul ettevõtjatele laovarude trahvid määrati. Vaidlust jätkatakse nelja põllumajandustoote osas, edastas põllumajandusministeeriumi pressiesindaja.

1. detsembriks peab ministeerium kohtule esitama täiendavad argumendid ja selgitused, millal on trahv siiski õigustatud. Kohtu pressiesindaja sõnul jätkub siis vaidlus ilmselt kirjalikult.

Balbiino tegi kohtus ettepaneku põllumajandusministeeriumi käskkiri täielikult tühistada.

Oktoobris tunnistas riigikohus seaduse, mille alusel ettevõtjatele trahv määrati, mittekohaldatavaks ja ELi õigusega vastuolus olevaks.

Edaspidine sõltub Niilsi sõnul sellest, milliseid seadusi muudetakse. "Seadusemuudatused tõstavad selle loo uude, meie jaoks loodetavasti positiivsesse valgusesse," ütles ta.

Maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna juhi Riho Roopõllu sõnul on amet tunnistanud riigikohtu otsuse tõttu kehtetuks suure osa üleliigse laovaru tasu seaduse alusel väljastatud maksuteadetest. Praegu ootab maksuamet uut laovarude seadust, siis on võimalik otsustada, kas ja kui suuri nõudeid saab firmadele esitada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum