Uus fond püüab tootlust SRÜst

Tarvo Vaarmets 23. november 2006, 00:00

Fond nimega Evli New Republics investeerib esimeses järgus Ukrainasse ja Kasahstani, hiljem pööratakse investeerimissihik ka teistesse atraktiivsetesse SRÜ riikidesse. Praegu ei ole teiste SRÜ riikide majandus Suprema arvates veel piisavalt arenenud. Peale selle hinnatakse Ukrainas ja Kasahstanis ka suhtelist poliitilist stabiilsust.

"Pikaajaline analüüs on näidanud, et see piirkond on oma potentsiaalilt väga rikas, siin on mitu olulist faktorit, nagu maavarad ja tohutu tarbijate hulk. Me võime öelda, et see piirkond on ainus tõeliselt tõusev piirkond maailmas," põhjendas uue fondi regioonivalikut Suprema varahalduse juht Veikko Maripuu.

Fondi loomisega loodetakse osa saada Kesk-Aasia suuremahuliste loodusvarade kasutuselevõtust ning regiooni arengust laiemalt, sealjuures sisenõudluse kasvust.

Suprema Varahalduse investeeringute juhtimise osakonna juhi Andrei Zaborski sõnul leidub ka Ukrainas rikkalikult maavarasid, aga seal on teisigi olulisi aspekte.

"Ukraina on investoritele atraktiivne tänu suurele elanike arvule, tööstuslikule potentsiaalile ja maavaradele, samuti peatsele liitumisele WTOga ja võimalikule liitumisele ELiga tulevikus," selgitas Zaborski.

Kasahstan kui fondi üks esmastest sihtriikidest eristub naabritest stabiilse kõrge majanduskasvuga, mida on suudetud hoida alates eelmise sajandi lõpust.

Zaborski ütles, et tänu sellele on riigi keskmine majandusrikkus ka teistest eespool. Samas võib negatiivse poole pealt välja tuua tööpuudust ja kõrget inflatsiooni. "See aga on arenguriikidele tavapärane," lisas Zaborski.

Borati-maa naabreid edestava arengu üheks põhjuseks on Zaborski sõnul ka elluviidud pangandusreform. "Nad ehitasid üles korraliku pangandussektori, mis on välisrahale avatud. Pangandus on kohalikku majandust tugevalt toetanud ja loonud stabiilsuse, mida võibki pidada Kasahstani edu võtmeks," lausus Zaborski.

SRÜ riikide arengutaseme vahest annab aimu seegi, et vaid Ukrainas ja Kasahstanis on arvestatavalt funktsioneerivad aktsiaturud. See on aga investoritele väga oluline, sest võimaldab lihtsamalt rahaga turule sisenda.

"Regioonis turud küll eksisteerivad, aga seal ei ole suuri ettevõtteid, aktiivsust ja likviidsust - see on esimene takistus, millega me põrkume," selgitas Zaborski.

Suprema uue fondi kasvuvõimalustest annab ehk veidi aimu ka piirkonna rahvaarv, mis on võrreldav Venemaaga. Just see asjaolu on sisemajanduse kasvumootoriks.

Sektoritest võetakse vaatluse alla eelkõige terase-, elektrienergeetika- ja pangandussektor Ukrainas ja maavarad ning pangandus Kasahstanis.

"Kuigi aktsiad on pangandussektoris juba väga kallid, võib hea strateegia ja korraliku analüüsiga leida ka siin mitmeid huvitavaid võimalusi," ütles Zaborski.

Uus fond ei ole muidugi ainult mõne aasta projekt, instrument võib rahapaigutajale rõõmu pakkuda isegi kümne või rohkema aasta jagu.

"SRÜ piirkonda on teadvustatud suhteliselt vähe, aga me usume, et see piirkond suudab üsna pika aja jooksul oma eripalgelisuses anda investoritele head tootlust," ütles Maripuu.

Suprema fond ei ole meie sarnane, meil ei ole ühist nimetajat, kui välja arvata see, et riigid olid enne koos mingis vägivaldses ühenduses. Ukraina ja Kasahstan - mis on neil ühist peale selle, et nad olid NSVLi liikmesriigid? Meie fond on väga selgelt regionaalselt fokusseeritud, seal on ühised nimetajad - maavarad, nafta, gaas - see on kõik üks regioon. Selles mõttes on nad erinevad fondid.

Suprema fondi puhul venitab Ukraina, Valgevene jms piirkonna laiaks, seal võib juba tekkida kunagi näiteks seos Euroopa Liiduga.

Ja erinevalt Supremast ei ole meil väikseimat investeerimismäära, mistõttu meil on ka väga palju üksikisikutest investoreid üle Baltimaade.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing