Maailma tipud tühjas Riias

Harry Tuul 01. detsember 2006, 00:00

"Lähete Riiga? Seal on ju summit," imestab teisipäeva hommikul vene-inglise segakeeles meie reisisihi üle Läti piirivalvur. Naaberriigi pealinna sissesõit ei reeda, et Riia on maailma tähelepanu keskpunktis, kuid kesklinnale lähenedes väheneb iga meetriga ka teel liikuvate sõidukite ja inimeste arv.

Majad, tänavad ja valgusfoorid on endiselt omal kohal, kuid midagi on valesti. Puudub elu. Esialgu jäävad silma vaid üksikud vanemad inimesed, kes ühel või teisel põhjusel pole linnast välja pääsenud ja liiguvad sihitult ringi. Paljud tänavad on suletud ja liiklus ümber suunatud. Vahel möödub mõni uus ja moodne, kuid tühi väike kollane Ikarus. Paratamatult meenuvad Danny Boyle'i või Alfonso Cuaróni lähitulevikku kirjeldavad ulmefilmid, milles inimesed on hakanud ühel või teisel moel välja surema ning tühjades linnades elavaid väheseid ellujäänuid kaitseb suur hulk relvakandjaid.

Hinnanguliselt vähemalt kaks kolmandikku riialastest kasutavad ära riigi poolt antud ülipikka viiepäevast nädalavahetust ja on linnast lahkunud. Ülejäänud püsivad kodus. Linna peatänavad, aga ka ohtlikud kõrvalteed ja suuremad hotellid on vallutanud umbes 9000 vormis politseinikut ja sõjaväelast, kellest 7000 on lätlased. Umbes sama palju inimesi elab näiteks Keilas või Paides.

Ligipääsmatu tsooniga on on kaitstud Olümpia Keskus, kus toimub tippkohtumine. Iga tänava otsas seisab neoonkollase jakiga politseinik. Hoone ümbrust valvavad sõjaväelased. Kõrvaltänavas peidavad end ootevalmis märulipolitseinikud ja veekahur. Pommikoerad nuusivad isegi kanalisatsiooniluuke. Püüdes leida ajakirjanikele mõeldud sissekäiku, küsime ühest kontrollpunktist nõu. "Siit te ei pääse. Kui üritate, avatakse teie pihta tuli," ütleb veidi muheldes karmi olekuga, kuid sõbralik kontrollpunti pea enne, kui tee kätte näitab.

"Vaatan neid kollastes jakkides politseinikke ja sõjaaeg tuleb meelde," ütleb päev hiljem Riia ühel peatänaval Brivibas bulvarisel Vabaduse samba suunas jalutav vanahärra. "Kogu elu linnas on nagu halvatud," lisab ta.

Teisipäeva õhtupoolik on veidi elavam. Samal ajal, kui riigipead koos kaaskonnaga vilkurite saatel Rahvuslikku Ooperiteatrisse keelpillimuusikat, ooperilaulu, balletti ja õhtusööki nautima sõidavad, elavneb veidi ka Riia. Tänavatele ilmuvad uudistavad noorpaarid ja napsised peolised. Samas on ka valve enam vanalinna nihkunud. Pimedas paistab soomuk, mille toru on suunatud kõrvaltänavale. Lähemale jõudes jääb silma Eesti numbrimärk ja lipu embleem sõdurite käsivartel. "Meie poisid," jookseb uhkusejudin üle selja. Noored tütarlapsed teevad soomukist mobiiliga pilti.

Kolmapäevane tippkohtumine algab piduliku riigipeade saabumisega. Ürituse üheks täheks tõuseb perenaise Vaira Vike-Freiberga kõrval särav ja šarmantne Prantsusmaa president Jacques Chirac, kellest saab oma mõnusa ja avatud olekuga hoobilt fotograafide lemmik. Samal päeval oma sünnipäeva tähistanud ja Läti presidendilt kingiks tordi saanud Chiraciga on seotud ka suurim skandaal. Nimelt levivad kuuldused, et vahetult pärast tippkohtumise lõppu tuleb Chiraci sünnipäevapeole Venemaa president Vladimir Putin, mis ajab lätlased vihale.

"Ta pole ju kutsutud," imestavad nad ja naljatlevad, et järgmisena saabub kutsumata külalisena Miki Hiir. Putin siiski kontvõõraks ei ilmu.

Lisaks riigipeadele on NATO tippkohtumine muidugi ajakirjanike üritus. Neid on kohtumisel kuuldavasti ligi 1700 enam kui 60 riigist. Arvutiklaviatuuride klõbin ja sumin ei vaibu pressikeskuses ka pärast kohtumise ametliku osa lõppu.

Läti on suurürituseks põhjalikult ettevalmistunud, mida näitab hästi tõik, et ürituse külalistele kudusid Läti memmed kingiks kokku vähemalt 4500 käpikut, kusjuures iga paar on ainulaadne. Abi osutab ligi 600 vabatahtlikku.

Meeleavaldusi Riias ei kohta. Kui Eestis oli USA presidendi George W. Bushi külaskäigu ajal luba meelt avaldada ligi kümnel seltskonnal, siis Riias on ametlik luba meelt avaldada antud vaid ühele n-ö elukutselisele meeleavaldajale.

Kolmapäeva pärastlõunal korjatakse linnast piirded ära. Tagasiteel Eestisse möödub meist kolonn, milles on kümme bussi täis politseinikke.

Vastuvoorivates autodes naasevad pikalt nädalavahetuselt koju riialased. Tippkohtumine on läbi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing