18. detsember 2006 kell 22:00

Lennumehaanikud: nõuame streigiga põhipalga tõusu

"Praeguseks on streik läbi. Kuna tegemist oli hoiatusstreigiga, siis võitsime tööandja ja avalikkuse tähelepanu, mis oli ka hoiatusstreigi põhieesmärk," kommenteeris transpordi ametiühingu Põhja-Eesti koordinaator Toomas Sarapuu eile pärastlõunal.

Transpordi ametiühingusse kuuluvad lennumehaanikud nõudsid oma tööandjalt ASilt Air Maintance Estonia algselt palgatõusu 40-50 protsenti, kuid nüüd oleksid töötajad rahul, kui palk 30 protsentigi tõuseks. "Tööandja soovib uut süsteemi, kus mõnedel ei tõuse palk üldse. Soovitakse jätta palgad lisatasude ja boonuste peale. Tegemist oleks sel juhul justkui tulemuspalgaga ning tööandja saab oma äranägemise järgi preemiaid ja boonuseid jagada. Meie eesmärk on aga põhipalka kasvatada," märkis Sarapuu.

Kui tööandja ettepanekud ei rahulda töötajaid, siis on nad võimelised korraldama ka palju laiaulatuslikuma streigi. "Annaks jumal, et ei peaks midagi säärast tegema. Töö seisma panemine on meie kõige võimsam vahend ja kui midagi ei muutu, ega meie siis ka oma nõudmistest loobu," lisas Sarapuu. Ta lisas, et enam ei olda nõus aasta aega läbirääkimiste tulemusi ootama. "Jaanuaris võiksid asjad selgineda," ütles ta.

Lennumehaanikute streiki toetasid Estonian Airi klienditeenindajad, keda nende streigi ajal toetasid omakorda lennumehaanikud.

Streigi ajal tulid kohapeale ka Estonian Airi lennutehnika direktor ning ASi Air Maintance Estonia tegevjuht ja juhatuse liige Rait Kalda, kes suhtles meelsasti pressiga, kuid mitte streikijatega, kes ometigi olid seda ka kirjalikult korduvalt palunud. "Täna hommikul tegi tööandja palvel üllatusvisiidi ka riiklik lepitaja Henn Pärn, kes lubas omalt poolt meile jaanuaris lepingu sõlmimisel abiks olla," märkis Sarapuu.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Hetkel kuum