Eesti on lõpuks jõudnud navigatsiooniseadmesse

Ardo Kalda 02. veebruar 2007, 00:00

Nüüd on paljudel tootjatel olemas navigatsiooniseadmed, millel on peal ka Eesti. Tõsi, viimane on seni esindatud vaid ühe linnaga - Tallinnaga -, kuid sinna viivad suuremad trassid on samuti täiesti olemas.

Äripäev sai katsetada Beckeri navigatsiooniseadet Traffic Assist. Sõitsime sellega Tallinnas, siis Tallinnast Berliini ja tagasi. Berliini poole sõites tuleb Poolas teekonda ise natuke korrigeerida, sest terava häälega tädi kipub külavaheteedele juhatama, mis pole selle suure maa läbimiseks just kiireim moodus. Ise tasub üheks vahepunktiks märkida Bialystok.

Pärast sihtpunkti sisestamist ütleb seade alati, kui kaua sinna jõudmiseks aega kulub, ning teatab ka kellaaja, millal kohale jõuate. Navigaator teab iga teelõigu piirkiirust.

Tallinna tunneb navigatsiooniseade üsna täpselt. Panin ta proovile Nõmme väikestel tänavatel, kuid isegi seal tunneb ta ära ka väga lühikesed ummiktänavad. Seadmel selge, kus asuvad bensiinijaamad, hotellid, autorendifirmad, restoranid, sadamad ja autoteenindused.

Samuti saab määrata, millises raadiuses tahate soovitud ettevõtteid leida.

Seade taipab isegi seda, kus on bensiinijaamadest väljumisel keelumärgid ees.

Navigatsiooniseade tunneb ka ühesuunalisi teid ja vastassuunda ta juhatama ei kipu.

Sihtpunkti jõudmiseks saab valida kas kõige kiirema või kõige otsema tee. Esimene juhatab suurematele trassidele ja loodab, et sealtkaudu saate rutem.

Euroopas reisides on oluline, et saab märkida, kas olete veoautoga ja kas soovite tasulisi teid kasutada või mitte.

Beckeri maaletooja VX Grupp OÜ juhataja Veikko Tunneli sõnul on neil uue toote osas ootused väga kõrgel. Peamiselt näeb ta kliente firmades, kes tegelevad rahvusvahelise transpordi või pakiveoga. Samuti oleks klientideks rendiautode pakkujad ja taksod. Ka Euroopa piires reisile minnes on navigaator suureks abiks. Praegu on Tunneli sõnul juba nemad üksi müünud ligi 150 seadet.

Kaarditarkvara uueneb pidevalt. Praegu hõlmab NAVTEQi tarkvara 37 Euroopa riiki. Kevadel tuleb esimene uuendus, kus on korralikumalt peal Poola ja Balkanimaad, järgmise aasta alguses on oodata meile väga olulist uuendust: nimelt tulevad navigatsiooniseadmele Baltimaad kogu ulatuses koos linnade ja teedega. Tunneli sõnul maksab uuendus ligi sada eurot.

Kui Saksamaal viibida ja antenn seadmele taha panna, jälgib seade ka liiklusinfot ning näitab teel olevaid ummikuid. Eestis see võimalus puudub, kuna raadiod ei edasta digitaalinfot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing