Ilus aed sünnib mõttetöö tulemusel

Kadi Karro 05. veebruar 2007, 00:00

Kõigepealt tuleb enda jaoks kindlaks teha oma ootused ja soovid. Hea, kui neid saab kõrvutada aias valitsevate tegelike tingimustega. Näiteks kui aias on palju kõrgeid puid, võib päikeseliste lillepeenarde jaoks sobivaid kohti napiks jääda.

Teada võiks veel, kui palju aega olete suutelised aia hooldusele planeerima. Näiteks muru, mida peetakse üheks lihtsamaks aiaelemendiks, on tegelikult kõige kallim ja töömahukam, kui kokku arvestada muruniidukid, bensiin, väetised jm hooldusvahendid, lisaks muru hooldamisele kuluv aeg.

Esimeses järjekorras olekski õige istuda perega kokku ning arutada omavahel läbi, mis aias võiks ja peaks olema. Esteetilised lahendused võib jätta aiakujundajale, kuid aia funktsioonide kirjapanek jääb ikkagi pererahva ülesandeks.

Selliste küsimustega puutute kindlasti kokku, kui olete appi kutsunud spetsialisti - kes siis veel paremini majaomaniku soove ja vajadusi teab, kui mitte omanik ise!

Edasi veetke parajalt aega tulevase aia asukohaga tutvudes, hea, kui seda saab teha erinevatel aastaaegadel. Kas krunt üldse võimaldab kõigi soovide realiseerimist? Mõelda tasub ka tulevikule: mida võiks edaspidi planeerida liivakasti või kiigeposti asemele, kui lapsed juba suured ja sellised mängud neid enam ei paelu.

Aia planeerimine ei peaks lähtuma ainult praktilistest soovidest, vaid järgima ka üht kindlat kujundusprintsiipi, et lõpptulemus silmale nauditav oleks. Kui meeldivad looklevad ja looduslikud jooned, võiks aias kõik ülejäänugi sellele printsiibile vastavalt kujundada. Minimalistliku arhitektuuriga hoonete kõrval võib aga moodsalt range ja korrapärane aed panna n-ö täpi i peale.

Uusehitiste puhul kipub tüüpiline möödapanek olema see, et aeda hakatakse kujundama alles siis, kui maja on juba valmis, muru külvatud ja teed sillutatud. Põhjuseks tuuakse, et aia rajamiseks raha enam ei jätku, ning lükatakse see edasi. Tegelikult aga võib maja ja aia ehitamist üheaegselt alustades hoopis vähem kulutada.

Võib-olla ei sobi algselt kiiruga rajatud teed hilisema kujunduskontseptsiooniga - nende ümberehitamine on selge lisakulu. Samuti on mullatöid lihtsam teha siis, kui teed on veel sillutamata. Vundamendiaugust saadud pinnase abil saab kenasti õuepinda modelleerida, kui aiaplaan juba olemas ja vajalikud arvutused tehtud. Milleks väärtuslikku pinnast ära vedada ja hiljem kalli raha eest asemele osta!

Kindlasti tasub aiaspetsialistiga jalutada tulevase maja asukohal juba enne kopa maasse löömist: võib-olla kasvab krundil kaunis puuderühm, mida ehitustööde käigus korralikult kaitstes kenasti säilitada saaks ning hiljem pole seega vaja raha kulutada puude istutamisele. Pealegi võtab noorte puude kasvamine omajagu aega.

Maja projekteerides saab arhitekt ära kasutada potentsiaalseid vaateid tulevasele aiamaastikule, samuti arvestada, kust võiks päike tuppa paista või millist vaadet oleks vaja varjata.

Suure osa aastast viibime nagunii toas, seega võiks kaunis aiakujundus ka tuppa paista. Õigesti planeeritud aed on talvelgi pilkupüüdev ning taimede paigutus seega väga oluline.

Liiga hilja on alustada aia kujundamist ka siis, kui seisate puukoolis keset kõiki neid kauneid ja ahvatlevaid taimeiludusi, mida tänapäeval saada on. Nii tekib oht, et ostate kokku palju erinevaid ilupuid ja -põõsaid, ent koju naastes leiate, et ei oska neid kuidagi paigutada. Aiaplaan on siinkohal jällegi abiks. Hea, kui see on koostatud asjatundja pilgu all - nii on igale taimele sobiv asukoht ja vahemaa garanteeritud.

Aiakujundajaga koos võiks üle vaadata ka majapidamise argisema poole: pesukuivatus, prügikonteinerid, autode parkimine, elektrikilp jm kommunikatsioonid. Aeda roheluse või väikeehitistega kujundades saab need edukalt võõrale silmale märkamatuks muuta.

Kui olete kõik oma aiasoovid paberile saanud ning õnnelikud aiaplaani omanikud, on vaja hakata seda kõike realiseerima.

Nagu juba öeldud, on kõige parem teha maastikukujundus koos majaehitusega.

Firma, kes teeb kopatöid maja vundamendi juures, saab teostada ka vajalikud maastikutööd ning jääb ära eraldi tellimine ja maksmine. Teile jäävad siis vaid peentööd, mida saab edukalt teha labidaga.

Aia rajamistööde hinnapakkumised tehakse reeglina kas pinna (m"), mahu (m0), pikkuse (m või jm) või ka tükihinna alusel.

Korraliku aiaplaaniga peaksid kaasnema ka tööde mahutabelid ja materjalikulu tabelid, mille abil saab kulutusi hästi kalkuleerida.

Lisaks tuleb arvestada kulutusi masinate rendile, prahiveole jms.

Aiakujundajad kalkuleerivad aia rajamise hinnaks umbes 10% maja ehituse maksumusest. See summa võib aga varieeruda siia- või sinnapoole, olenevalt kasutatavatest materjalidest ja tööde lahendamise keerukusest (näiteks keerulised pinnasetingimused krundil, järsud nõlvad jms).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing