Valimisteni 2 päeva

Villy Paimets 02. märts 2007, 00:00

Kõigepealt vaatab valimiskomisjon, kui palju Eestis üldse kokku hääleõiguslikke kodanikke on ning kus nad elavad. Seejärel jagatakse Eesti enam-vähem võrdseteks ringkondadeks ning 101 mandaati jagatakse nende vahel valijate arvu arvestades ära.

Näiteks kui kõik valimisõigusega isikud registreeruks näiteks Aegviidu elanikuks, siis oleksid kõik 101 mandaati ainult seal, Aegviidus saadaval.

Isikumandaat. Lihtkvoot - ringkonnas antud kehtivate häälte arv jagatud selle ringkonna mandaatide arvuga.

Kui keegi saab lihtkvoodi jagu hääli, on ta automaatselt Riigikogu liige. Eelmistel valimistel oli selliseid inimesi 14. Kõikide mandaatide aluseks olev lihtkvoot selgub tegelikult alles pühapäeva õhtul kell 20, kui kõik soovijad on valimas käinud.

Ringkonnamandaat. Samas ringkonnas kandideerinud erakonnakaaslased reastatakse vastavalt saadud häälte arvule ümber ning nende hääled liidetakse. Erakond saab nii mitu mandaati, kui mitme lihtkvoodi jagu nad kokku hääli said. Valituks osutuvad ringkonnas enim hääli saanud kandidaadid, eelmistel valimistel oli neid 60.

Kompensatsioonimandaat. Mõned soojad kohad veel jagamata? Need kohad jaotatakse kompensatsioonimandaatidena valimiskünnise ületanud erakondade vahel. Eelis on erakonnal, kes sai enim hääli. Piltlikult öeldes "järjest loe" meetod, kus juba koha kindlustanud isikud kõrvaldatakse nimekirjast, ülejäänud pannakse järgemööda ritta ning hakatakse loendama. Eelmisel korral loendati 27ni.

Minu meelest on praegune süsteem veidi mäda - kui hääl läheb raisku, siis läheb raisku, mis tast veel topelt raisku lasta (näiteks protestiparteile antud hääl jõuab lõpuks hoopis valimised võitnud erakonna kaukasse).

Muudaks midagi? Jätaks kompensatsioonimandaadid üldse ära, jagaks mandaadid ringkondades. Või mis veelgi radikaalsem - alla 5% hääli kogunu sisse ei saagi! Nüüd hakkab kindlasti keegi rääkima, et Riigikogus peab 101 liiget olema. Ei pea. Teeme nii, et Riigikogu on formaalselt küll 101kohaline, aga kui mitu saadikut sinna sisse saab, sõltub juba valijaist.

Kõik valima!

Posted by Villy Paimets at 2:40 PM

Comments: villy.paimets@aripaev.ee

Toomas Alatalu saatis vabariigi valimiskomisjoni esimehele järgmise kirjatüki:

Lp. Hr. Sibul! Palun võtta järgnevat ametliku esildisena, millele lisamaterjalid esitan nädalavahetusel Tallinna jõudes.

27. veebruaril ehk hääletamise haripunktis ilmus Äripäeva viimasel leheküljel materjal, millel on üleskutse "Ärge neid valige!" ja minu foto, minu ja veel kolme kandidaadi numbrid ning tehakse ühekülgse ja asjade faktilist seisu moonutava info põhjal lugejale selgeks, et minu poolt ei tule hääletada. Kirjutasin sellele vasturepliigi, millest 1. märtsil avaldati vaid üks lause, millele järgnes teksti "töötlus". Teisisõnu - kriitika alla sattunud isiku, veel enam valimisvõitluses osaleva kandidaadi elementaarne õigus vastata ja tegelikkust selgitada leidis ignoreerimist ja asendati irvitamisega. Kuna tegemist on mõjuka ajalehega, mille hoiak kahtlemata mõjutab valimistulemusi - pealegi leidis see lugu kordamist mitmes meedia- ja internetiväljaandes ja seda jällegi ühegi pöördumiseta minu poole -, pean vajalikuks juhtida teie tähelepanu valimiskampaania selgele mõjutamisele. Palun sellest Eesti ajakirjanduse vääritust võttest valimiskampaania käigus informeerida kohalolevaid välisvaatlejaid, kelledele olen ise valmis juhtumit selgitama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing