Graafiliste disainerite meeleolukas nimekiri

Tiina Kolk 09. märts 2007, 00:00

Kunstihoone galeriis on esitatud kujundusgraafikute register tähestikulises järjekorras, daatumite ja fotodega - kõik need loovisikud, kes tegelevad meid ümbritseva keskkonna graafilise disainimisega.

Lihtsa, ent mõjusa kujundusega näituse eesmärgiks on tutvustada Eesti Kujundusgraafikute Liidu liikmeid kui autoreid.

Projekti "Register" kuraatori Tiina Tammetalu arvates on aeg teavitada Eesti üldsust taas graafiliste disainerite olemasolust, sest hea graafiline disain kõnetab publikut kõikjal ja kogu aeg ning tundub niivõrd loomulikuna, et kujundusgraafikat kiputakse pidama looduseks - millekski selliseks, mis tekib ise.

Sel esitlusel saab vaataja värskendada oma infopaljususse uppunud mälu, tekitada taas seoseid disainiala mõistete ja isikunimede vahel, aitamaks leida linke, mis viivad autoriteni, kes meile meie igapäevast graafilist disaini professionaalsel tasemel loovad.

Tammetalu märgib: "Mulle meeldivad registrid, ma armastan indekseid! Tõtt-öelda ei tunne ma ühtki raamatutegijat, toimetajat, või kujundajat, keda jätaks külmaks mistahes indeksid, registrid või loendid. Sünnikuupäevad, nimed… See on huvitav! Registrit koostada on vaevarikas, lugeda aga magus."

Tõepoolest, seda registrit on väga lõbus vaadata-lugeda, sest galeriiseintel on kõrvuti väga erinevad loojad, eri põlvkondade raamatukujundajad, plakatikunstnikud, tarbegraafikud.

Iga graafilist disainerit iseloomustab ka tema foto ja need on väga eriilmelised - autahvliportreedest kuni lustakate olupiltideni.

Tuleb välja, et nii mõnigi range joonega kujundusgraafik näib eraelus hoopis muheda mehena või naerusuise daamina.

Oma kolleege on fotokaameraga jälginud Jaan Klõšeiko, Piret Mildeberg ja Jüri J. Dubov.

"Projekti üks osa on trükitud register - raamatuke, paberil ja traditsiooniline. See on tähenduslik, sest milliseid eri meediume kujundusgraafikud ka ei kasutaks, vormub valdav osa loomingust paberile trükituna," sedastab kuraator Tiina Tammetalu. Seega on meil kõigil võimalus seda toredat nimekirja ka edaspidi lugeda ja meenutada üht vaimukama ideega kujundusgraafikanäitust, mis Eestis on toimunud.

2006. aastast iseseisva loomeliiduna tegutsev Eesti Kujundusgraafikute Liit on Eesti Kunstnike Liidu üks suuremaid alaliite, kuhu on ühinenud kunagise raamatugraafika, plakatisektsiooni ja tarbegraafika sektoris tegutsejad.

Täna on Eesti Kujundusgraafikute Liidu nimekirjas 93 persooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing