Toit läheb odavamaks ja viin kallimaks

Sirje Rank 17. aprill 2007, 00:00

Kokku kavandab peaministrina jätkava Matti Vanhaneni uus valitsus maksukärpeid 1,8 miljardi euro ehk enam kui 28 miljardi Eesti krooni väärtuses, kui plaanitav maksude tõus kärbetest maha arvata.

Lõviosa maksukärbetest ehk 1,1 miljardit eurot tuleb tulumaksu arvel, mille eestkõnelejaks oli märtsikuistel valimistel üllatuslikult tugeva tulemuse saanud Koonderakonna juht Jyrki Katainen (35). Uues valitsuses saab Katainenist rahandusminister, erakonna suurim häältemagnet Sauli Niinistö hakkab juhtima Soome parlamendi tööd.

Eelkõige peavad maksukärped kergendama töö maksustamist ning lisama riigis tööjõu liikuvust. Ent soodustusi saavad ka pikaajalised väikeinvestorid - kuni 1000 euroni on dividendid edaspidi maksuvabad.

Valimised võitnud Keskerakonna maksupoliitika põhinõudmine oli toidukaupade maksukergendus. Just kõrget käibemaksu on nimetatud ühe põhjusena, miks soomlased on aastaid oma toidu eest rohkem maksnud kui teiste ELi riikide kodanikud. Käibemaks alaneb nüüd seniselt 17 protsendilt 12 protsendile, vähendades valitsuse maksutulu 450 miljoni euro võrra. Oma eelmise valitsuskoosseisu otsuse alkoholiaktsiisi alandada plaanib Vanhaneni uus valitsus aga ära muuta, sest tarbimise kasvul olid halvad tagajärjed. Nüüd suureneb nii alkoholi- kui ka tubakaaktsiisi tulu kokku 30 miljoni euro võrra.

Tõusevad ka energia- ja keskkonnamaksud, kokku 300 miljoni euro võrra, samas kui taastuvate energiaallikate kasutust ja eriti bioenergiat on plaanis maksusoodustustega ergutada. Valitsus on valmis oluliselt suurendama hüdroenergia osa ega välista tuumaenergiat, kuid näeb suurimaid väljavaateid bioenergial. Peamine toore tuleks metsast, mis aga ei või kahjustada Soome metsatööstuse huve.

Maksukärbete kõrval on Soome uue valitsuse majanduspoliitikas oluline eesmärk juurde luua 80 000-100 000 uut töökohta. Sama siht oli Vanhaneni eelmisel valitsusel, mis tänu heale majanduskonjunktuurile õnnestus ka täita. Uue eesmärgi järgi tõuseks tööhõive tööealise elanikkonna hulgas 72 protsendile.

Samas märgib koalitsioonileping, et elanikkonna vananemise tõttu saab tööjõust uuele valitsusele üks tõsisemaid väljakutseid. Plaanis on viia töötus püsivalt alla 5%, hõlbustades samal ajal võõrtööjõu sissetoomist. Just tööjõupuudust nimetab koalitsioonilepe lähiaastatel Soome jõudsa majanduskasvu jätkumise suurimaks riskiks.

Vanhaneni uues valitsuses on kokku 20 ministrit. Keskerakond ja Koonderakond saavad kumbki kaheksa ministrikohta, Roheline Erakond ja Rootsi Rahvapartei kumbki kaks kohta. Soome parlament hääletab uue valitsuse koosseisu tuleval nädalal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing