Suured pangad teevad väiksematele kingituse

Piret Reiljan 03. mai 2007, 00:00

Eesti Pangaliit, mille juhatusse kuuluvad seitsme kohaliku panga juhid, töötab välja siseriiklikku otsekorralduste ristkasutuse süsteemi, mis tähendab, et näiteks Sampo või Nordea klient saab otsekorralduslepingu sõlmida ka nende firmadega, millel on konto üksnes Hansa- või Ühispangas.

Uut otsekorralduste skeemi hakkab korraldama AS Itella. Pangaliidus lepitakse kokku tasudes, mida Itella võtab maksete saajatelt ja mida Itella omakorda maksab pankadele skeemis osalemise kulude katteks. "Nendes tasudes pole veel kokku lepitud," ütles Eesti Pangaliidu president Katrin Talihärm. Tarbijale on uus teenus tasuta.

"Suurem kasu on uuest skeemist tõenäoliselt väiksematele pankadele," rääkis Hansapank Eesti juht Priit Põldoja ja lisas, et kindlasti suurendab uus skeem ka pankadevahelist konkurentsi otsekorralduslepingute pärast.

Sampo Panga operatsioonide direktori Arvo Juhkami sõnul puudutab uus otsekorralduste süsteem eelkõige keskmise ja väikese suurusega maksete kogujaid.

Tele2 Eesti tegevjuht Toomas Tiivel uskus samuti, et kasu tõuseb pangaliidu otsusest just väiksematele ettevõtetele. "Meil on suuremate pankadega otsekorralduslepingud juba olemas, aga kahjuks selline süsteem kindlasti ei tule," sõnas Tiivel.

ASi Eesti Statoil kontseptsioonijuhi Kai Realo arvates mõjutab uus otsekorralduste skeem enim pankade krediitkaartide turgu, kuna kliendil on tunduvalt lihtsam omada põhikontot ühes ja krediitkaarti soodsamatel tingimustel teises pangas. "Kindlasti võidavad antud tehnilise muudatuse tõttu pangad, mis seni pole suutnud eratarbijate vähesuse tõttu oma krediitkaartide baasi kasvatada," ütles Realo. Statoilil on sõlmitud koostööleping ASiga Itella, mistõttu saavad kliendid juba praegu otsekorralduslepinguid sõlmida sõltumata pangast.

Talihärma sõnul on otsekorralduste ristkasutuse skeem ettevalmistuste lõppetapis ja pangad loodavad uue teenusega turule tulla sel poolaastal.

Hiljuti teatas pangaliit, et alates mai algusest ei saa internetipangas paroolikaardiga teha üle 10 000 krooni ulatuvaid makseid.

Selleks tuleb kliendil osta ID-kaart või PIN-kalkulaator.

Otsus sündis Eesti suuremate pankade juhtide ühtsel meelel.

Konkurentsiamet kokkuleppes kartellihõngu ei haistnud. "Ütlesime pangaliidule, et sellised lepped on siiski ohtlikud," mainis konkurentsiameti osakonnajuhataja Juhan Põldroos.

Siseriiklik otsekorralduste ristkasutuse skeem loob uue, senisest paremate võimalustega makseviisi. Eelkõige avardab see väiksemate pankade klientide maksevõimalusi.

Skeemi toimimiseks vajalikes tasudes kokkuleppimine ei oma konkurentsi kahjustavat tagajärge. Küll aga peavad kokkulepitavad tasud olema kulupõhised ja kokkuleppe osapooled peavad olema võimelised tasude suurust põhjendama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing