Kaasomandis on teisel omanikul ostueesõigus

Raili Kangur 04. juuni 2007, 00:00

Kaasomandis oleva kinnisasjaga on seotud teiste osade omanike õigused, näiteks on kaasomanikul ostueesõigus.

See tähendab, et ostueesõigusega isikul on õigus omandada võõrandatav kaasomandiosa samadel tingimustel, milles müüja ja ostja on kokku leppinud.

Seadusega ettenähtud korras on ostueesõiguse teostamise tähtaeg kaks kuud sellest ajast, kui ostueesõigusega isikut on teavitatud müügitehingu toimumisest. Seejuures tuleb edasiste probleemide vältimiseks jälgida, et eelnimetatud teavitamine kindlasti toimuks. Müügitehingust informeerimine on müüja kohustus, kuid seda võib paluda teha ka notaril. Lihtsaim viis selleks on teavitada ostueesõigusega isikut või isikuid tähitud kirja teel.

Hetkel on väga aktuaalne eluasemelaenude võtmine ning laenu taotlemisega seoses on oluline kaasomanike vaheline kinnistu kasutuskord.

Kaasomandis olevat asja võivad kaasomanikud kasutada mitmel eri viisil - levinumad neist on ajalooliselt väljakujunenud ja suuline kasutuskord. Kui nende kasutuskordade alusel kasutatakse näiteks väikese korterelamu hoovis asuvaid kuure, ei olegi tegemist eriti suure probleemiga, kuid kui samamoodi kasutatakse näiteks sedasama väikest korterelamut, võivad tekkida juba hoopis suuremad probleemid.

Suure tõenäosusega tekib probleeme siis, kui keegi kaasomanikest soovib oma kaasomandiosa hüpoteegiga koormata, st võtta pangast kinnisvara tagatisel laenu. Sellisel juhul on reeglina nõutav notariaalne kinnistusraamatusse kantud kaasomanike vaheline kinnistu kasutamise kord. Notariaalse kasutuskorra puudumisel kuulub kaasomanikule oma kaasomandiosa suurune mõtteline osa kõikidest selles elamus asuvatest ruumidest ja on väga keeruline määrata objekti, mille krediidiasutus omale laenutagatiseks võtaks.

Kaasomandis oleva asja korral tuleb just olulist tähelepanu pöörata sellele, et kasutuskord oleks kantud kinnistusraamatusse, sest ainult sellisel juhul kehtib kasutuskord ka järgmiste omanike suhtes. Kui kannet kinnistusraamatusse tehtud ei ole, muutub sõlmitud kasutuskord juba ühe kaasomaniku vahetudes automaatselt kehtetuks. Hilisemate nõuete vältimiseks on eriti oluline sõlmida notariaalne kasutuskord niisugustes elamutes, kus kortereid soovitakse laiendada pööningu- ja keldrikorruste arvelt.

Üldiselt on aga kõiki tehinguid oluliselt lihtsam teha ainuomandis oleva kinnisasjaga. Igal kaasomanikul on igal ajal õigus nõuda kaasomandi lõpetamist. Korterelamutes on kaasomandi lõpetamise vormiks elamu jagamine korteriomanditeks. Selleks on vajalikud kõikide kaasomanike nõusolek ja tegelikule olukorrale vastavad inventariseerimisjoonised.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing