Ajatu aeg Kariibi merel

Madis Eelmaa 15. juuni 2007, 00:00

Valged ookeanikaunitarid laiutavad laevasilla kõrval kui kiiskavad jäämäed. Sadamakai paistab lauajupina korrusmajade vahel. Eemal hingab sinine hoomamatu kõiksus - ookean.

Kauem magajad loivavad laevadelt väärikalt kaldale ümbrust uudistama, agaramad on juba tagasiteel alusele, mõlemad käed odava luksuskaubaga koormatud.

See on tavaline hommik Kariibi mere sadamas, kus peatuvad suurimad kruiisilaevad, olgu siis Arubal, San Juanis või Grenadal.

Reisisime tähekogu järgi nimetatud Constellationiga, maailma suurimate ja luksuslikemate hulka kuuluva kruiisilaevaga. See on viimase kümnendi meretehnika tipp, esimene tsiviilalus, millel pole diiselmootoreid. Nende asemel on loodust säästvad, väga vaiksed ja suhteliselt miniatuursed gaasiturbiinmootorid.

Kruiisilaev on ujuv linn, mis mõeldud vaid selleks, et rahvas, kes sinna pileti jaksab lunastada, naudiks luksust ja lustiks täie rinnaga ning kulutaks raha mõõdutundetult. Viru hotelli kõrgune Constellation võtab peale kaks tuhat reisijat, pooled kajutid on verandaga. Teenindavat rahvast on tuhat hinge.

Trepil ulatab valges kindas käsi tervisenapsiks pokaali ja smokingis boy saadab reisija kajutisse, kus elavad lilled ja meretuules lehviv rõdukardin ootavad uut peremeest. Lauakeselt leiab kilo kirjandust laevast, üritustest, ekskursioonidest. Näib, et siia ei tulda puhkama.

Teeme esimese tutvumisringi. Kümme kiirlifti tormavad pidevalt täiskoormusel. Esimesena - aga vist nii ongi asjad siin laevas sätitud - jõuab reisija kasiinosse. Veel tuksub lainer sadamas, krupjeed sätivad mängulaudu korda, masinad on ooteasendis. Rahvas uudistab, uurib laeva, veab ninaga tundmatuid lõhnu.

Väljumiseni jääb mõni tund. Tuuritame kaameratega Puerto Ricos San Juanis, mis on võluv armas linnake. Siia jõudis Kolumbus oma teisel reisil 1493. Majadel on puhtad värvid, rõdudel lillepottide kuhilad, kõikjal saastav tuvide vägi. Vana merekindluse müüride tornid on puretud ja murenenud, aga ikka veel sõjakad.

Kindlusevalli ja loksuva ookeani vahelt leiame vana mererahva iidse kalmistu. Valged ristideread ja inglikujud, marmorplaadid haudadel, kõik piinlikult puhtaks küüritud, nagu oleks vahtkond tekimadruseid seepide, harjade ja lappidega siit äsja haihtunud. Peab ikka üks linn oma sõjarahvast hoolima, jättes kauneima merepiiriga platsi neile rahumajaks!

Laeva jõuame koos kaduva päevaga, kohe annab lainer otsad, pikalt puhub laevavile. Kõik ülemised tekid on uudistajate päralt, loojangut jäädvustavad sajad kaamerad. Kuigi on reisi algus, viib loojang ja suure valge laeva lahkumine meeled hajevile. Loojang lõppeb ja kohe on terves laevas pidu. Ülal päevitus- ja basseinitekkidel paneb afrobänd saundi põhja. Ei mingit soojendust, hoobilt on latiinonaiste puusad täistuuridel.

Õhtustame kõige luksulikumas söögikohas, mis matkib eelmise sajandi Prantsuse auriku gurmeerestorani. Vanalt laevalt on siia toodud hulgaliselt nostalgiat: mitmeid meremaale ja seinapaneelid, lauanõud ja kamin. Teenindus on ülim, tunnetus viib meid sajanditagusele aadlieliidile külla. Ka köök on kui teater - roogade valmistamist võid jälgida läbi klaasi. Veinikaardil on valida mõnesaja margi vahel. Laudade vahel hõljub hääletult smokingis fotograaf.

Õhtu lõpetame klubis blondeeritud neegri tunderikaste bluuside ja mahedate napsidega. Inglise klubi uhkuseks on parim Prantsuse konjak, raske Hispaania nahkmööbel ja Itaalia meistri skulptuur - kuldkollasest alabastrist lõvi. Laeval on kunsti kõikjal, pea igas klubis või fuajees on skulptuur, seintel maalid ja graafika.

Iga reisil on suur kunstioksjon, kus müüakse maha paarkümmend pilti. Päev enne oksjonit tutvustab hispaanlasest kunstitundja pakkumisele tulevaid taieseid. Loeng on võrratu näide kunsti veidi tundva fantastilise müügimehe tööst. Igatahes on suur osa publikust nagu puuga pähe saanud ja ostab järgmise päeva oksjonil hulgaliselt jama kaupa (seda minu meelest need mõttetud Vabadussamba pildid on) kalli hinnaga. Tõeliselt head asjad on vist rohkem peibutiseks - ega turist tulnud miljoneid kulutama. Oksjon meeldis ja vääris nautimist kui hea mäng, mäng piltide ja rahaga.

Constellationi meelelahutuskohtadest väärikaim on Celebrity Theater: suur ja avar kahe rõduga saal laiade pingiridade vahedega. Vaatemänguliselt fantastiline oli Broadway Gala, see nauditav lavastus Broadway-hittidest kaunistaks iga lava. Väljapeetud oli ooperigala, samuti vääris kuulamist merepäeva lustakas muusikaline reis ümber maailma.

Vaimutoidu kõrval on kruiisilaeva ihutoidu võimalused ülekaalukalt suuremad. Ma ei tea, kas osa sööjaid ja söögitegijaid kunagi ka magas. Udupeente ja maitsvate roogade asemel nosisid ameeriklased aga burgereid ja kallasid sisse ohtra jääga koolat. Nende teadmised kulinaariast mõnikord lausa hämmastasid - lauakaaslane üritas mulle kaks õhtut pähe tampida, et pitsa, nuudlid ja pelmeenid on newyorklaste leiutis.

Constellation pakub ka taevaseid tundeid - sealne AquaSPA on paradiis veest, lõhnadest, lilledest ja sooladest. Lisaks jooga ja meditatsioon. Rituaalidelgi on õilsad nimed: Egiptuse piima ja ingveri tseremoonia, Tahiti lillede rõõm, Aasia kivi tseremoonia, Hawaii kuue käe teraapia…

Kahe nädala sisse mahtus palju uhkeid üritusi, lõputult muusikat, kõike saatmas toiduorgia. Laineri tekkidel hõljusid õhulistes rüüdes õhetavad daamid, saatjad valges smokingus. Ööd lembelaeval jäid kaameraisse kui meenutamist väärt hetked igavikust.

Fotod: Madis Eelmaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing