Kunst katapulteerus Haapsalu Piiskopilinnusesse

Tiina Kolk 06. juuli 2007, 00:00

Vaal galerii, Haapsalu piiskopilinnuse ja linnavalitsuse eestvedamisel toimuva kunstinädala "Kultuurikatapuldid" kuulutas avatuks 4. juulil kell 14 linnuse hoovis kõlanud esimene pauk. Kerge vihmasabin ei suutnud kunstipubliku elevat meeleolu rikkuda ja üritus jätkus väljaspool kindluse müüre, kus Mati Karmin esitles skulptuuri "Ruja rakett", sest 8meetrine taies ei mahtunud linnuseväravaist sisse. Ka omaaegset kultusansamblit Ruja ei suutnud isegi nõukogude võim kindlatesse raamidesse suruda, nende muusika püüdles avarustesse.

Ruja kitarrist Jaanus Nõgisto meenutas, et 1971. aastal kokku tulnud noormehed unistasid vaid pillimängust ja vabadusest. Nad ei osanud uneski näha, et kunagi püstitatakse neile ausammas. Publiku mälu värskendamiseks on raketil kirjas kõigi ansamblis mänginud muusikute nimed. Nõgisto arvates tuleks Ruja liikmeskonda arvata ka poeedid Juhan Viiding, Hando Runnel, Ott Arder ja Viivi Luik, kelle luuletusi viisistades lõid nad oma laulude kullafondi.

Suure haamriga ja Ruja nimiloo saatel kõmistasid Karmin ja Nõgisto raketi teele ja seltskond siirdus linnusesse, mille õuealal eksponeeritakse skulptori varasemast miiniprojektist tuntud kuuraketti, mida rahvasuu fallosautoks ristis. Uuendusena pritsib nüüd selle toru aeg-ajalt vett ja seega on teose tähendus muutunud varjundirikkamaks.

Vaala egiidi all eksponeeritakse linnuseruumides väga eripalgelist kunsti: Ants Laikmaa pastelle, Priit Pajose müstilisi maale, Jaan Toomiku videoid, Elis Saarevälja Haapsalu-teemalisi pilte ja Rohukülas sündinud ning Rootsis tuntuse saavutanud Enno Halleki loomingut.

Lisaks tähistab iga päeva uue pauguga oma kunstisündmus. Reedel kell 16 demonstreerib Tanja Muravskaja Valgest Daamist inspireeritud kunstiprojekti, laupäeval leiab aset Enno Halleki performance linnas ja pühapäeval toimub linnuseõuel Jüri Ojaveri vaatemäng, kuhu on kaasatud Enno Hallek ja Lembit Sarapuu.

See on tõeline kunstipidu, millest saadud elamused niipea ei tuhmu. Haapsalus lausa kihab kunstielu: linnagaleriis ja Evald Okase muuseumis on avatud Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus "Mage maal" ja pühapäeva, 8. juulil keskpäeval hakkavad Evald Okase muuseumi õuel üle maailma kohale sõitnud klaasikunstnikud puhuma ja valama klaasi. Nädala jooksul võivad kõik huvilised jälgida V rahvusvahelisele kuuma klaasi sümpoosionile saabunute teoste sündi.

Nii et lisaks rannamõnudele saab Haapsalus nautida väga mitmepalgelist kunsti. Kunstinädal "Kultuurikatapuldid" kestab veel 8. juulini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing