Sisukas näidend lastekodulaste heaks

Mari Hiiemäe 06. juuli 2007, 00:00

Brasiilia kirjaniku Paulo Coelho maailmakuulus "Alkeemik" on lugu eneseleidmisest ning unistuste kohandamisest reaalsusega. Varanduse otsimine (ja leidmine) on selles pigem sümbol kui eesmärk.

Vabakutselise lavastaja Eret Kunnbergi poolt lavale kohandatud lugu toob vaatajateni "Alkeemiku" põhisüþee. Peategelane Santiago näeb und Egiptuses asuvast aardest ja läheb seda otsima. Unes näidatud paigas kohtab ta aga meest, kes ütleb, et varandus asub tegelikult hoopis seal, kust Santiago oma teekonda alustas: tema koduõuel Hispaanias.

Raamatuteksti etenduseks vormimise käigus on toimunud väikeseid muudatusi, nii et Pirita kloostri "Alkeemikust" on saanud täiesti unikaalne teos. Etenduse meeleolu ei ole nii tõsine kui originaalis ning tegevusse on lisatud ka veidi koomikat. "Teose algmaterjal on muidugi äratuntav," kommenteerib lavastaja muudatusi. "Aga sisust olen päris palju välja jätnud ja olen ka juurde pannud. Samuti olen lisanud ja välja jätnud tegelasi."

Alkeemiku etendamiseks on Pirita klooster lavastaja arvates vägagi sobiv paik. Kuna suur osa loost räägib rännakust, kutsub etendus kaasa rändama ka publiku. Mõlemale poole kloostrit on paigutatud pingid. Etendus algab ühel pool kloostrivaremeid. Poole vaatamise pealt liituvad pealtvaatajad karavaniga ning sammuvad teisele poole kloostrit, kus näidend jätkub. Tegevus toimub põhiliselt haljasalal, kloostrisaalist jalutatakse karavaniga vaid läbi.

Alkeemikus teevad kaasa Keila SOS lasteküla lapsed. Etenduses näeb neist kuut, kui aga kogu organiseerimistööd arvestada, siis on projektis abiks paarikümne lapse ümber.

Lapsed on laval terve etenduse vältel. Nende hoolde on usaldatud vahepaladeks mõeldud tantsunumbrid, tantsude vahel kehastuvad lapsed aga lambakarjaks, mis koos peategelase Santiagoga kogu aeg kaasa rändab. "Lastega on läinud väga libedalt ja kergelt. Nad saavad väga hästi aru, mis neilt oodatakse ja tulevad ilusasti kaasa," kiidab Eret Kunnberg. Lavastaja peab teatritegemise kogemust laste jaoks oluliseks võimaluseks, mis loodetavasti tekitab nii mõneski huvi, et selles valdkonnas rohkemgi teha ning edasi liikuda.

"Alkeemikut" mängitakse Pirita kloostri varemetes 8.-12. juulil. Piletitulu läheb Keila lastekodu kasvandike hüvanguks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing