Neljasaja aasta vanune armastuslugu

Ülle Hallik 27. juuli 2007, 00:00

Kuressaare Linnateatri äsja esietendunud suvelavastust "Reigi õpetaja" mängitakse autentses keskkonnas - vanas sadamaaidas lossipargi lähedal. Paeluv armastuslugu põhineb Aino Kallase samanimelisel jutustusel.

Lavastus viib vaataja ligi nelja aastasaja taha ning jutustab Hiiumaal Reigis elanud esimesest kirikuõpetajast Paul Lempeliusest ja tema kurjast saatusest.

See on ka lugu Lempeliuse naise Catharina ja Stockholmist saarele pagendatud diakoni Jonas Kempe vahel toimunust. Aino Kallase jutustus põhineb ajaloolistel faktidel.

Dramatiseeringu autor ja lavastaja Aare Toikka on püüdnud jääda autoritruuks, muutes kirjandusliku materjali vaid mängulisemaks.

Valentin Kuigi 1978. aastal valminud samanimelise filmi stsenaarium on Toikka sõnul algmaterjalist erinev ning kannab tugevat pitserit ajastust, mil ta linale jõudis. "Kuigil oli vihkamise lugu, meie lugu on armastusest," võtab Toikka lihtsalt ja lühidalt kokku.

"Reigi õpetaja" mängupaigaks on Kuressaare Linnateater valinud vana sadamaaida lossipargi lähistel Rüütli SPA hotelli taga.

Kuigi hoone valiti eelkõige lähtudes lavastaja soovist tuua lugu välja katuse all ning sadamaait tundus võimalikest parim oma kõrge lae tõttu, on hoonel looga ka omamoodi tihedam seos.

Ait on ehitatud umbes samal ajal, mil toimub "Reigi õpetaja" tegevus. "Meie lavastusest käib läbi Hiiumaa valitseja Jakob De la Gardie nimi, Kuressaare sadamaaida on aga ehitanud Jakob De la Gardie ja Ebba Brahe poeg Magnus Gabriel De la Gardie," teab Toikka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing