Juhiks saadakse valedel eeldustel

Lauri Abel 24. september 2007, 00:00

Mitmetel juhtudel on juhid sattunud organisatsiooni juhtima mitte seetõttu, et neil olid olemas juhile vajalikud omadused ja oskused, vaid et nad on olnud õigel ajal õiges kohas ning tundnud õigeid inimesi.

Reeglina on sellised juhid jätnud minevikus vastu võtmata negatiivsed või ebapopulaarsed otsused, vältinud riske ning sellega säilitanud puhtana oma renomee. Carte blanche - pole plekke, kuid pole ka ühtki vihjet juhivõimekuse kohta.

Kui juht lükkab edasi või ei julge otsustada organisatsioonile olulisi otsuseid, siis teeb ta oma laitmatu maine nimel organisatsioonile kahju, mida on tagantjärele suhteliselt keeruline hinnata. Vastuvõetud otsuste mõju on seevastu oluliselt ilmsem.

Üheks mitteotsustamise põhjuseks on juhtide hirm võtta vastutust. Iga otsusega kaasneb vastutus. See just teebki otsustamise raskeks. Paljud juhid otsivad keeruliste otsuste puhul võimalusi vastutust jagada, kuid tuleb meeles pidada, et vastutab ikka see, kes langetab otsuse.

Kõige demotiveerivam faktor meeskonna jaoks on juhtide otsustusvõimetus, mis on probleemiks üllatavalt paljudes organisatsioonides. Otsused venivad pikalt ning asutuse töö on sellega tugevalt häiritud, kusjuures otsustajad seda pahatihti ise ei taju.

Selleks, et juhtidel oleks lihtsam võtta vastutuse koormat, tuleks teha kvaliteetseid otsuseid. Jällegi lihtne öelda, kuid kuidas teha kvaliteetseid otsuseid - otsuseid, kus on hinnatud organisatsiooni välis- ja sisekeskkonda ning võetud arvesse erinevaid riske? Üks võimalus on kaasata meeskonnaliikmed otsustamise protsessi.

Kokkuvõttes tulenevad juhtide hirmud otsuste (loe: vastutuse) ees reeglina nende ebakompetentsusest ning hirmust usaldada meeskonda. Mida tugevam ja kompetentsem on juht, seda rohkem ta kaasab oma meeskonda otsustamise protsessi ning seda elutervemaks muutub tööõhkkond organisatsioonis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing