Atraktiivne töökoht Taani

Per Stig M¸ller 08. oktoober 2007, 00:00

Viimaseil aastail on Taanit peetud majanduses positiivseks eeskujuks. Taani kõrget majanduskasvu ja madalat tööjõupuudust on Euroopas märgatud. Ent ega Taaniski manna taevast kuku. Nagu Eestis, ähvardab ka Taani majanduse arengut tööjõupuudus - meilgi on vaja lisakäsi ja -päid paljudeks töödeks. Seepärast hindavad taanlased välismaist tööjõudu väga kõrgelt. Me lihtsalt ei saa ilma selleta hakkama.

Taani tööturg on ainulaadne - tööandjad ja ametiühingud vastutavad koos mitme valdkonna eest. Tagatud on korralikud tingimused, hea töökeskkond ja kõrge palk. Välismaised töövõtjad ning ettevõtted võetakse Taani organisatsioonide liikmeteks. Palga- ja töölepingutingimused Taanis on kohalikele ja välismaalt pärit töövõtjaile samad. Eeliseid on teisigi - välismaalt saabuvale töötajale väljastatakse juba kolme kuu pärast tasuta arstiabi tagav Taani riiklik tervishoiukaart.

Kui avasime Taani tööturu ELi uutele liikmetele, ei läinud me heade töötingimuste osas kompromissile. Seepärast on paljudele jäänud mulje, et Taani tulek on väga raske. Siiski on Taanis tööd leida tunduvalt lihtsam kui üldjuhul arvatakse.

Valitsus töötab pidevalt uute projektide kallal, mis peaksid välismaalastele Taani tuleku atraktiivsemaks tegema. Hea algatus on kodulehekülg www.workimport.dk, mis tutvustab võimalusi (ka kindlaid tööpakkumisi) ja jagab nõu tööotsijaile. Vastuseid saab töö- ja elamislubasid puudutavatele küsimustele. Lisaks annavad teavet ja aitavad dokumentidega Taani saatkonnad.

Millised võimalused on eestlasel, kes soovib Taanis töötada? Esimene asi on loomulikult töö leidmine. Tööotsijana võib Taanis viibida kuni kuus kuud. Sellal peab tööotsija end ise ülal pidama. Kui töö leitud, on vaja elamis- ja tööluba. See peab olema vormistatud enne tööle asumist, v.a juhul, kui firma kuulub 2000 Ida-Euroopast tuleva tööjõu palkamiseks heakskiidu saanud ettevõtte hulka.

Esimesel tööpäeval on paljud väljast tulnud töötajad üllatunud mitteformaalse suhtlemisviisi üle, seda ka töötaja ja ülemuse vahel. Teised märgivad, et neile antakse võimalus iseseisvalt töötada ja mõjutada oma tööülesandeid. Kui tuleb soov töökohta vahetada, tuleb nõutada uus elamis- ja tööluba. Vanal töökohal võib edasi töötada, kuni pikendamistaotlust menetletakse.

Nõue uue elamis- ja tööloa taotlemiseks kaob, kui Taanis on ühe aasta jooksul katkestamatult töötatud. Eesmärk on muidugi hoida uusi töötajaid võimalikult kaua Taanis. Oleme veendunud, et välismaalt pärit töötajad omandavad kogemusi, mis koju naastes toovad kasu ka nende riigile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing