Eksootiline peidupaik investoritele

Sten-Aleks Pihlak 12. oktoober 2007, 00:00

Eesti Panga andmetel on otsustatud Eestisse investeerida näiteks Kaimanisaartelt 3,5 miljoni krooni ulatuses. Samuti leidis keegi Saint Kitts ja Nevisest Eesti olevat oivalise pinnase ettevõtlusega tegelemiseks ning paigutas siia üle seitsme miljoni krooni.

Nendele lisaks oleks siia justkui tulnud äri ajama ka Malawi, Libeeria, Panama, Mali, Niue ja paljude teiste kaugete maade ettevõtjad.

"Siin on ikkagi meie oma kapital maailmas laiali ning seda väga suurtes summades," räägib Mainori nõukogu liige Ülo Pärnits, kes peab probleemiks teadmatust rahavoogude tegeliku liikumise kohta.

"Kui te vaatate näiteks Malawi majandust, siis pole see võimalik, et sealt keegi siia raha on pannud. Sealt võivad tulla ainult spekulandid või aferistid," sõnab Pärnits ja kinnitab, et selliste riikide varjus peidab end keegi teine. "Seal taga on tegelikult keegi kõrge laubaga ja kindlasti mingi valge mees," ütleb ta enesekindlalt.

Eksootiliste riikide taga pesitsevate kõrge laubaga meeste teooriat kinnitab ka Margus Alviste, kes on juhatuse liige Ameerika Eesti ühisfirmas Marsi Reklaami OÜ, mille omanikuks on äriregistris märgitud Bahama ettevõte Mars Entertainment Ltd.

"Bahama firma põhineb osaliselt Eesti ja osaliselt väliskapitalil nagu rahvusvaheliste firmade puhul ikka. Algselt oli see aga Ameerikast pärit showbisnise firma, mis kahjuks ei toiminud," räägib Alviste, kelle sõnul otsustati Bahama kasuks just majandusliku mõistlikkuse pärast. "Bahamas oli väga lihtne firmat registreerida ja kuna tegu on maksuvaba piirkonnaga, siis rahvusvahelise plaaniga firmal oli makse mõistlik maksta nii," selgitab ta.

Ka Bermudast pärit Nordica Life Ltd omanikuga spordiülekandeid tegeva World Equestrian Group OÜ tegevjuhi Jaanus Miku sõnul tuleb nende investeering mujalt.

"See ei ole Eesti investeering ega tule ka Bermudalt," tunnistab spordiürituste firma tegevjuht Jaanus Mikk, kuid ei soostu tegelikku omanikku avalikustama.

Ajakirjaniku küsimuse peale, et kas tema arvates on selliste sadade eksootiliste investorite taga Eestis üldse mõni tegelik sealt pärit investeering, vastab Mikk iroonilise naeruga: "No mis te ise arvate?"

Paljude paberite järgi eksootilistest riikidest pärit omanikele kuuluvate firmade juhid vaikisid ettevõtte seotusest eksootiliste välisfirmadega nagu haud.

"Ma ei tea sellest mitte midagi ja ma ka ei mäleta mitte midagi," vastas populaarse kaubamärgi Telejazz all tegutseva OÜ Tele-A juhatuse liige ja üks omanikke Tarmo Toome oma firma asutaja, Niuelt pärit Waterford Holdings LTD kohta. Toome ei mäletanud isegi seda, kas firma, kes OÜ-le Tele-A aluse pani, põhines Eesti või Niue kapitalil. Samamoodi põikles küsimustest kõrvale kunagine maksuvabade firmadega kaupleva ASi Divec klient Ago Soomre. Ka Tõnis Paltsu kiire elurütm ei jätnud talle aega anda mõni kommentaar offshore-firmade teemal.

Üks suurimaid Gibraltaril registreeritud firmade juhtumeid on endine Worldwide Invest ehk tänane Transgroup Invest, mille omanikeks on Maksim Liksutov ja Sergei Glinka.

Enne, kui nemad ettevõtte omanikeks said, kanditi sinna kümned valdavalt Venemaal tegutsevate firmade osalused Gibraltaril registreeritud Worldwide Investments Ltd kaudu, kes oli ka kuni 2001. aasta lõpuni Eesti Worldwide Investi ainuomanik.

Samade meestega on seotud ka Muugas sütt kühveldav Coal Terminal, mille üks aktsionäridest, OÜ Charboun Invest, kuulub ühele Küprosel registreeritud firmale.

Kõmulisim Seišellidel registreeritud firmaga juhtum oli seotud OÜga Argold Investments, mille omanikuks oli samanimeline kaugel saarel registreeritud firma. Argold oli segatud väärismetalliärisse, mille kaudu liikusid kümned miljonid dollarid. Nende mängude taga seisis Vahur Blumfeldt.

Briti Neitsisaarte firmasid on kasutanud Tõnis Palts, kelle Prisma Consulting Ltd kaudu liikus OÜsse Pambos Holdings kümneid ja kümneid miljoneid kroone, legaliseerimaks mobiilifirma Levicom müügist teenitud raha. Samal põhjusel liigutas Toomas Peek oma Gillworth Holdings Inc kaudu kümneid miljoneid OÜsse Monteray Holdings.

Tuntuim Bahama firmade kasutaja on legendaarne Diveci maksuskeemide punuja Erik Vallaste.

Bahama firmat kasutas oma maksuskeemides ka kirjastusfirma Avita eksjuht Ly Aunaste, kes on nüüd selle eest vangi mõisteti.

Veel on sealseid firmasid kasutanud oma rahaskeemides salapärane Toomas Tool ning kunagine Hüvitusfondi juht Arle Mölder, aga ka näiteks Elmar Sepp oma kinnisvaraskeemides Altor Kinnisvara kaudu.

Bermudaga on aga seotud kunagine Eesti suurim välisinvesteering Galvex ja tema emafirma, seal registreeritud Galvex Trade. Bermudal oli registreeritud ka Sea Containers, kui Tallink tema käest Silja ostis.

Mauritiuse firma kasutamise hea näide on Magnum Grupp, mille aktsiad kuulusid vahepeal seal registreeritud Coppelia Trading Ltd-le.

Panamat kasutas aga kadunud Robert Lepikson, kes omal ajal liigutas sealse firma kaudu oma alumiiniumirahasid.

Värskeim näide on aga Muuga väetiseterminal ehk AS DBT, kus Transiidikeskuse kõrval oli mingi aeg üheks aktsionäriks Panama ettevõte Izofert Trading Inc, mis tegelikult kuulus venelastele.

Kui Priit Piilmanni ja tema partnerite jalgealune tuline oli, hoiti Viru Keemia Grupi aktsiaid Belize'il registreeritud firmas TransChemical Corporation.

Andrus Viirg, EASi välisinvesteeringute vanemnõunik
Selliste unikaalsete riikide nagu Kaimanisaared, Bahama, Bermuda, Gibraltar, Hollandi Antillid ja suure tõenäosusega ka Mali taga on offshore-tehingud ning enamik nendest on ikkagi kas eestlaste endi loodud või siis Vene kapitalil baseeruvad.

Mario Lambing, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ekspert
Nn traditsiooniliste off-shore-firmade taga on siiski üsna palju välisinvestoreid, kes on näiteks soodsa maksukeskkonna või turvalisuse aspekti tõttu investeerinud Eestisse kaudseid teid pidi. Teiste riikide kasutamine investeeringute tegemisel on levinud ka Venemaa investorite hulgas.

Egon Veermäe, maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja
Tavaliselt on offshore-firma loomine seotud millegi varjamisega. On võimalik, et füüsiline isik või firma ei soovi näidata end loodava firma tegeliku omanikuna või ei soovita avalikustada tegelikke omanikke ja otsustajaid. Samuti võib väita, et offshore-firmasid kasutatakse Eesti äriühingutest kasu väljaviimiseks maksuvabalt või erinevate maksukohustuste optimeerimisega seoses. Arvestades meie tulumaksusüsteemi eripära, on igasugune varjatud kombel varade välja viimine hälve ja moondab majanduskeskkonda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing