ÄP fototoimetus • 31. oktoober 2007 kell 22:00

Elektrienergia eksport veab tööstuse tõusu

Energiatootmise kasvu põhjuseks on elektri eksport Põhjamaadesse Estlinki merekaabli kaudu. Elektrienergia tootmine suurenes 2007. aasta septembris eelmise aasta septembriga võrreldes 73%, soojuse tootmine suurenes 14%.

Töötleva tööstuse kasv aeglustub üha enam. Langustrendis on endiselt puidu- ja tekstiilitööstus, septembris vähenes ka mööblitootmine. Puidu- ja mööblitööstuse probleem on kallinevad toormehinnad.

Septembris jäi metalltoodete tootmine 18% alla aastatagusele tasemele, kuid siin tuleb arvestada, et metalltoodete tootmine on suuremate tellimuste tõttu üsna kõikuv ning aasta tagasi oli tootmismaht erakordselt suur, märkis majandusministeerium. Vähenenud on ka kummi- ja plasttoodete tootmine (-15%), kus mängib samuti mõningast rolli ehitusturul toimuv, kuid suurem vähenemine on toimunud eelkõige ekspordi osas. Ettevõtete küsitluse põhjal on olukord tellimuste osas tavapärasest kehvem.

Toiduainetööstus kasvas 2%, kõige rohkem suurenes toiduainete allharudest lihatootmine (2%), kuhu suur hinnatõus ei ole veel jõudnud.

Toodang suurenes kõigis masina- ja aparaaditööstuse harudes. Septembris näitas üle pika aja kiiret kasvu raadio- ja sideseadmete tootmine (44%), mis tulenes osaliselt aastatagusest madalast võrdlusbaasist. Elektriseadmete ja -aparatuuri tootmismahu kasvutempo jätkas langustrendil, tootmine jäi peaaegu aastatagusele tasemele. Kasv jätkus meditsiini-, optika- ja täppisinstrumentide tootmises (32%).

Autor: ÄP

Hetkel kuum