Christine Hefner - Playboy kindlameelne tütar

Arni Alandi 07. november 2007, 00:00

Pole midagi üllatavat, et feministidelt on Playboy alailma peksa saanud. Tihtipeale põhjusega, mõnikord ka natuke ülekohtuselt. 1988. aastani ei puudutanud feministlik kriitika aga mitte ainult ajakirja, vaid ka tervet Playboy kontserni tervikuna. Seda peeti seksistlikuks ja naisi ahistavaks, hoolimata kontserni asutaja Hugh Hefneri pidevatest kinnitustest, et kontsern on karjäärinaistele edukaks edasiliikumiseks täiesti avatud - jätkuks vaid naisi, kes just selles ettevõttes tippjuhiks pürgida tahavad.

Nõnda tabaski kogu maailma üllatus, kui teenitud vanaduspuhkusele siirduv Hugh Hefner nägi oma järeltulijana kontsernijuhi kohal just oma tütart Christiet. Üllatuseks polnud see vaid Playboy tippjuhtidele endile, kes ammugi teadsid, et Hefner seenior oma tütre juhiomadusi ja tööoskusi kõrgelt hindab.

Tuleb tunnistada, et Christie Hefner on viimase 19 aasta jooksul Playboy juhtimisega hakkama saanud paremini kui keegi teine enne teda. Tal õnnestus jagu saada firmat vaevanud hiiglaslikust võlakoormast ning ettevõte põhjalikult restruktureerida. Mitmed kahjumit tootnud harud pandi lihtsalt kinni. Küll aga paigutati heldekäeliselt raha tollal populaarsust alles koguma hakanud kaabeltelevisiooni. Pärast seda on nii Christie Hefneri kui ka Playboy võidukäik ainult jätkunud.

Enne Playboy kõrgeimaks tippjuhiks saamist sai Christine Hefner juba 1982. aastal firma presidendiks. Ta oli tollal kõigest 29aastane. Christie tunnistab, et veel kõrgele ametikohale astudes oli ta väga idealistlikult ja ka kapitalismi vastu meelestatud. Tema arust oli just suurettevõtlus süüdi maailma kurnavais sõdades ja järjest ägenevas keskkonnasaastamises. Igatahes võttis ta firmat juhtima asudes vastu otsuse oma ideaalidest mitte loobuda ja süüme ees mitte süüdi jääda.

Hämmastaval kombel on tal õnnestunud firma edu suurendamise kõrval ka noorpõlve aadetele truuks jääda. Kapitalismi ta seest küll ei õõnesta, küll on aga Playboy kontsern tuntud kui kodanikuõiguste kindel kaitsja, eriti just naiste ja homoseksuaalide õiguste eestkõneleja. Jah, nii see on - peamiselt paljaste naiste pilte müüv kuulsat jänkumärki kandev suurfirma on samal ajal ägedalt välja astunud naiste ja homode suurema enesemääramise eest.

Ülikoolipõlves valiti Christie Hefner USA vast kõige kuulsama üliõpilaskorporatsiooni Phi Beta Kappa liikmeks. Sellest ajast pärineb ka tema poolehoid Demokraatlikule Parteile (mida pooldab muidugi enamik liberaalselt meelestatud ameeriklasi). Praegu käimasolevas presidendikandidaatide kampaanias on Hefner asunud toetama Barack Obamat.

Hefneri eraelu kohta on vähe teada. Teada aga on, et see pole sugugi olnud playboylikult pöörane. 1995 abiellus Christie Hefner poliitik William A. Marovitziga. Marovitz on poliitikast praeguseks taandunud ja tegeleb kinnisvaraäriga.

Feministidesse ei suhtu Hefner sugugi mitte halvasti. Tema enda kinnitusel häirib teda tugevasti feminismi puritaanlik, antiseksuaalne ja meestevastane tiib, mis heidab halba valgust kogu feminismile. Ennast Hefner feministiks siiski ei pea, kinnitades sealjuures küll, et kuulutada end tänapäeval mittefeministiks kõlab sama halvasti, kui kuulutada end rassistiks.

Vastates süüdistustele naisekuvandi kohta, mida Playboy loob, kinnitab Christie Hefner, et on selliseid naisi, nagu Playboy piltidel kohata võib, USA jõusaalides ammuilma kohanud. Ehk siis - Hefneri meelest ei loo Playboy naisekuvandit, vaid toob avalikkuse ette selle kuvandi, mille naised ise endast loonud on. Muidugi muutub see kuvand ajas samamoodi, nagu naised ise muutuvad. Nagu on erinevad eri ajastute naised, nõnda jääb erinema ka see pilt, mille Playboy neist annab.

Fotod: All Over Press

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing