Jaana Pikalev • 12. november 2007 kell 22:00

Bussijuhtide üldstreik võtaks võimaluse tööle sõita

Möödunud nädalal kuulutas transporditöötajate ametiühingu esimees Peep Peterson, et bussijuhid alustavad tähtajatut üldstreiki 11. detsembri õhtul.

Nimelt nõuavad bussijuhid protestiga üleriigilise tunnipalga alammäära kehtestamist 45 krooni tasemele ning palgaleppe allkirjastamist.

Petersoni sõnul tuleb streik nii pikk, kui kulub aega kokkuleppe saavutamiseks.

"Streik kestab nii kaua, kuni vastu peame ja lepingu saame. Kui vaja, siis streigime nädalaid," hoiatab Peterson. Loomulikult sätiti streigi aeg võimalikult kaugele, eesmärgiga praegu ametiühingu ja ministeeriumi vahel intensiivselt läbirääkimisi pidada.

"Läbirääkimisi alustasime eelmise aasta septembris, nii et 14 kuud oleme olnud parajalt kannatlikult," põhjendab Peterson vastuvõetud tähtajatu streigi tagamaad.

Järgmine kohtumine lepitajaga toimub neljapäeval, 15. novembril. Praeguseks on teada, et streigikomisjoni kuulub 9 inimest, ent Peterson ei soovi avaldada nimekirja streigiga liituvatest bussiettevõtetest.

Streik tahetakse korraldada võimalikult laiahaardeliselt ning Peterson lubab täpsustusi 26. novembriks.

Seni on avalikkusele teada, et streigivad transpordi ametiühingu GoBusi bussijuhid, kes hiljuti korraldasid ka hoiatusstreigi, millega nõudsid läbirääkimiste alustamist oma ettevõttes ning põhitasu vähemalt 10kroonist tõusu.

Tallinna Autobussikoondise pressiesindaja Sirje Roht aga teatab, et nemad aktsioonis ei osale. "TAKi töökollektiivis on töörahu," lausub Roht. Nende juhatuse ja transpordi ametiühingu TAKi osakonna vahel on sõlmitud kaheaastane kollektiivleping, mis kehtib 2008. aasta mai lõpuni.

Ka Taisto Liinide liinispetsialist Jan Landrat möönab, et nende juhtkonna poole pole bussijuhid streigiplaaniga pöördunud.

"Me ise loodame, et meie väikese ja sõbraliku kollektiivi bussijuhid mõistavad, et kommertsliinide puhul pole mõtet streikida, sest ükski meie bussiliin dotatsiooni ei saa ning pole lootust streigi abil riigilt toetust välja pressida," ütleb Landrat.

ASi Hansabuss tegevjuht Andres Puskar on aga ettevaatlik ja ei kinnita veel streigist väljajäämist. "Kuna streigi maht ja ulatus pannakse paika alles kaks nädalat enne algust, võivad sinna kaasatud olla ka meie bussijuhid," möönab Puskar.

Kuna bussijuhid oma streigi nii kaugele tulevikku on plaaninud, leiab ettevõtja, et paanikaks pole veel põhjust.

"Las nad hakkavad streikima, siis hakkame mõtlema," arvab Prisma Peremarket ASi personalijuht Reet Roos. Tema hinnangul on veel vara mõelda, mis juhtub, kui bussijuhtide üldstreigi hakkab töötajate tööpostile jõudmist häirima.

Ratas põhjendab oma rahulikku suhtumist streiki juba eelnevalt läbi töötatud skeemidega, mis võimaldavad ettevõttel olukorra küllaltki kiirelt ja paindlikult lahendada.

Näiteks teeb Prisma juba praegu kooostööd eri transpordifirmadega ning muretseb väikebussid oma töötajate kojujõudmiseks ajal, mil ühistransport enam ei käi. Ka Kalev Chocolate Factory ASi juht Kati Kusmin jääb positiivseks ning sõnab, et kindlasti leidub firmasid, kes tellimusvedusid teevad. Kuna töötajate hulk Jüri kommivabrikus on väga suur, on sinna juba nagunii korraldatud transport suurematest magalatest Õismäelt, Mustamäelt ja Lasnamäelt koostöös Kalevi partneri Hansabussiga.

"Hansabuss ei ole teavitanud sellest, et nad streigiksid. Kui see on nüüd ülevabariigiline ja mitmesugused ettevõtted streigivad, siis võib selline teade tulla üllatusena," tõdeb Kusmin ja lisab, et asjade sellina kulg nõuaks erakorralist tegutsemist.

"Ma siiralt loodan, et see arutelu bussijuhtide palkade ümber käib, osapooled jõuavad kokkuleppele ja riik vaatab oma rolli selles situatsioonis," avaldab Kusmin lootust.

Ka Pärnus asuv tekstiilitööstus AS Wendre toob kaugemalt tulijad tööle tellitud transpordiga. Siiski tõdeb Wendre finantsjuht Veli Piikmann, et kui Pärnu linnas peaks transport lakkama, ei oskakski ta hoobilt öelda, kuidas olukorrast välja tulla.

"Ma arvan, et streik tuleb üldse 5% tõenäosusega. Küllap tehakse mõlemalt poolt kergeid järelandmisi," ütleb Piikmann optimistlikult.

Hetkel kuum