Vajaka jääb julgusest suurelt mõelda

Kristo Kiviorg 26. november 2007, 00:00

Kahepäevase konverentsi lõpetas aruteluring, kus diskuteeriti teemal, mida Eesti ettevõtted saaksid üle võtta Silicon Valley innovaatilisest ärikultuurist.

Milles seisneb peamine erinevus? Aastaid Silicon Valleys töötanud EGeen Internationali juht Kalev Kask oli arvamusel, et fundamentaalne erinevus saab alguse vaimsusest.

"Pole teist kohta maailmas, kus loeb see, millised ideed sul on, mitte niivõrd see, mida seni saavutanud oled. Kõik välismaalt saabunud inimesed on San Franciscos alati teretulnud. Barjäärid, mida võõrastel on vaja seal ületada, on madalad," kommenteeris Kask.

Skype Eesti tegevjuhi Sten Tamkivi sõnul tuleks Eestis üle vaadata seni kehtivad immigratsiooniseadused, samuti tuleks riigile kasuks üks tõsisem majanduslangus, sest praegu on kõige kasulikum investeerida betooni, mitte tehnoloogiasse.

Eesti Masinatööstuse Liidu juhataja Jüri Riivese arvates tuleks talupojatarkusest edasi liikuda. Heietamine ning asjadest vaid rääkimine, ilma konkreetse tegevuseta, ei vii kusagile.

"Esiteks peab olema tahtmine midagi suurt ette võtta. Teiseks tuleb teha kiireid otsuseid ning kolmandaks on vaja seni saavutatust kiiresti edasi liikuda. Mökutada pole vaja. Arvan, et Eesti vanasõna kaua tehtud kaunikesest täna enam ei tööta. Need, kes nii mõtlevad, jäävad rongist maha."

Tallinna Tehnikaülikooli professori Milvi Tepi sõnul peaksid tegevuse aluseks olema avatus ja koostöö. Just koostööst ja suhtevõrgustike loomisest tuleks ülikoolides rohkem rääkida. Ärijuhtimisele suunatud õppekavasid on ülikoolides palju, kuid eduka äri alustalaks on suhtevõrgustik.

Ilma sidemete ning koostöövõrgustikuta pole firmal piisavalt kompetentsi, et turul hakkama saada. Autotööstus on võrgustumise musternäide. Sarnaselt Tamkiviga peab ka Milvi Tepp oluliseks inimeste Eestisse toomist.

"Andekaid inimesi tuleb riiki kutsuda, ainuüksi immigratsiooniseaduste leevendamine ei ole lahendus. Tuleb teha jõulisi samme, et andekad siia riiki tuleksid," lausus Tepp konverentsil.

Praegu puudub Tepi sõnul Eestis inimestevaheline konkurents, mis on halb, kuna ei sunni pingutama.

Samas ei tasu Kalev Kase sõnul arvata, et San Franciscole omane mõtteviis oleks levinud ka mujal USAs.

"See on erandlik piirkond, kui maha kukud, lööd tolmu riietelt ja jätkad äritegevust. Lüüasaamist pole seal vaja karta, sellest õpitakse kõige rohkem," sõnas Kask.

Kase sõnul peaks äri toimuma igal ajal: ka ujulas, võimlas. Inimesed peaksid mõtlema, kuidas üksteisele rohkem kasulikud olla. Eestlased võiksid oma kaaskodanikest rohkem huvituda, uurida, millega nad tegelevad, omi mõtteid ning ideid jagama. Nii luuakse võimalus lisaväärtuse ning uute ideede tekkeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:39
Otsi:

Ava täpsem otsing