Kreenholm peatas puuvilla sissetoomise Usbekistanist

Agnes Ojala 28. november 2007, 00:00

"Meil ei ole infot sellest, et meie ostetava puuvilla korjamisel on kasutatud lapsi. Ostame puuvilla rahvusvahelistelt vahendajatelt, kes on meile garanteerinud, et lapstööjõudu ei ole kasutatud," ütles Haarajoki. "Oleme kindlalt selle vastu," kinnitas ta.

Soome tekstiilifirma Marimekko loobus Kreenholmilt puuvillaste toodete ostmisest, sest kahtlustab, et puuvilla korjamisel Usbekistanis võidakse kasutada lapstööjõudu.

Haarajoki sõnul on kõikjal maailmas raske välja selgitada, kas tekstiilitööstuses on kasutatud laste tööjõudu. Suuremad ettevõtted teevad rahvusvahelistele kauplejatele küll auditeid, kuid Kreenholmil ei ole juhi väitel jõudu neid korraldada.

"Teeme omalt poolt kõik võimaliku, et lapstööjõudu mitte kasutada. Meie hinnangul tuleks maailmas luua üldine sertifitseerimissüsteem, et seda vältida. Praegu sellist süsteemi ei ole ja seetõttu puudub ka kindlus, et kõik on korrektne," märkis ta.

Haarajoki ütles, et kuigi ei ole selge, kas Usbekistanist pärit puuvilla korjamisel on laste tööjõudu kasutatud, jääb see risk siiski alles ja praeguseks on ettevõte katkestanud sealse puuvilla ostmise. Ühtlasi on ettevõte alustanud konsultatsioone Marimekkoga, et tööd jätkata.

"Eilsest (esmaspäevast - toim.) on meie töö Marimekko jaoks peatatud. Esitame neile kogu dokumentatsiooni ja loodame väga, et suudame peagi jälle tööd jätkata," rääkis Haarajoki. Tema sõnul ei ole ettevõte töö seiskumisest veel rahaliselt kaotanud, Marimekko aga on ettevõtte juhi sõnul Kreenholmile väga oluline klient, kelle kaotamine oleks suur löök. Kui palju Marimekko Kreenholmile käivet teeb, ei soostunud Haarajoki ütlema.

Tallinna Kaubamaja müügi- ja turundusdirektori Enn Pareli sõnul Kaubamaja Kreenholmi toodangu turustamise suhtes seisukohta ei võta, kuid lapstööjõudu kasutavasse ettevõttesse suhtuks nad väga tõsiselt. "Ma arvan, et ootaks ära Kreenholmi avalduse, ei tahaks kuulujuttude põhjal otsustada," ütles Parel.

Turundusdirektor rääkis, et tegelikult on aina olulisem kaupade sisseostmisel jälgida, et nende tootmisel ei oleks kasutatud lapstööjõudu. Väga suur osa Kaubamajja sisseostetavast kaubast on Pareli sõnul deklareeritud vastavates organisatsioonides, millega kinnitatakse tootmisele esitatavate tingimuste täitmist.

Meie puuvilla sisse ei osta, vaid ostame valmis kangast usaldusväärsetelt Lääne hankeettevõtetelt. Nendel firmadel on väga pikk ajalugu ja nad on siiamaani taganud meile kõrgkvaliteetse kanga. Samuti ostame me madala hinna riikidest sisse valmistoodangut. Kuid ka nemad pakuvad meile kindlat garantiid kanga ehtsuse ja aususe kohta. Alaealiste laste tööjõuks kasutamine on ka meile oluline probleem ja on kahetsusväärne, et sellised asjad juhtuvad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing