Sirje Rank • 28. november 2007 kell 22:00

Türkmenistan dikteeris uue gaasi hinna

Järeleandmise eest loodab Gazprom säilitada kontrolli Türkmenistani gaasi ekspordi üle.

Teisipäeva õhtul teatas Ašhabadis läbirääkimisi pidanud Gazpromi juht Aleksei Miller, et tuleva aasta alguses tõstab Türkmenistan Venemaale müüdava gaasi hinda praeguselt 100 dollarilt 130 dollarile ning aasta teises pooles 150 dollarile 1000 kuupmeetri eest. Sealt edasi hakatakse hinda arvutama valemi alusel, mis võtab aluseks gaasi hinna nii SRÜ, Venemaa kui ka Euroopa turgudel.

Sellega on Gazprom lühikese ajaga alla neelanud juba teise järsu hinnatõusu. Mullu kerkis Türkmenistani gaasi hind Venemaa jaoks manalasse varisenud presidendi Saparmurat Njazovi nõudmisel 65 dollarilt 100 dollarile 1000 kuupmeetri eest.

Türkmenistanile on hinnakõnelustel tugeva hoova kätte andnud Euroopa Liidu, USA ning Hiina aktiivne huvi riigi gaasivarude vastu, mis jäävad SRÜ riikidest suuruselt alla vaid Venemaale.

Praegu ekspordib Türkmenistan oma gaasi Venemaa torujuhtmete kaudu. Suve lõpus algas aga torujuhtme rajamine Hiinasse, mille võimsuseks saab valmides 30 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Samuti teevad lääneriigid aktiivset lobitööd Venemaale alternatiivse ekspordikanali avamiseks. Uus torujuhe Nabucco kulgeks Kaspia mere alt Aserbaidžaani kaudu Türgisse, avades Kesk-Aasia gaasile otsepääsu Euroopasse. Sel kuul külastasid Türkmenistani nii USA energiaminister Samuel Bodman kui ka ELi energiavolinik Andris Piebalgs.

Venemaa ei taha kontrolli käest anda. Tänavu mais leppisid Venemaa, Kasahstani ja Türkmenistani riigipead kokku Kaspia mere rannikult kulgeva torujuhtmesüsteemi laiendamise, mis suurendaks Venemaa kontrolli Türkmenistani gaasi üle veelgi. Nüüd nõudis Venemaa uut kinnitust, et projekt läheb töösse. Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov lubaski, et uue torujuhtme ehitustööd võivad alata juba tuleva aasta esimesel poolel.

Gazprom vajab Kesk-Aasia gaasi oma ekspordikohustuste täitmiseks. Tänu Türkmenistani gaasi madalamale hinnale on Gazprom saanud Ukrainale gaasi müüa odavamalt kui Euroopasse. Nüüd riskib gaasi hind ka Ukraina jaoks kerkida praeguselt 130 dollarilt 180-200 dollarile1000 kuupmeetri eest, mis oleks riigi majandusele tõsine löök. Lääneriikidelt küsib Gazprom sama koguse eest keskmiselt 260 dollarit ning tahab tulevast aastast hinna tõsta 360 dollarile.

Hetkel kuum