Ärme anname hirmule järele

ÄP 17. jaanuar 2008, 00:00

Eilse päeva valulisim uudis tuli pärastlõunal: kaks noort, seni kriminaalkorras karistamata kaaki tahtsid Olympic Casino suuromaniku Armin Karu tütart Ines Karu ära röövida ning küsida pantvangi eest 15 miljonit eurot ehk 240 miljonit krooni.

Et selliseid lugusid aeg-ajalt juhtub, ei sõltu kahjuks politsei tööst. Kui tahes hästi politseinikud ja õpetajad ka ei töötaks, ei välista see, et mõnes noores inimeses rumalus ja ahnus siiski välja lööb. Positiivne on aga, et kurjategijatele jaole saadi.

Äripäeval on hea meel, et keskkriminaalpolitsei suutis kavandatud kuriteo ära hoida, nii et plaanidest kaugemale ei jõutud ja kellelegi sellest kahju ei sündinud.

Kindlasti võib see juhtum paljusid jõukaid ettevõtjaid ehmatada. Eestis on taolised juhtumid väga harvad ja seda šokeerivamad. Viimane tuntum inimrööv leidis aset Tartus kümmekond aastat tagasi.

Selle taustal võib areneda diskussioon ühiskonna avatuse teemal. Kas meil on ikka vaja kõikvõimalikke dividendisaajate edetabeleid? On loomulik, et inimesed pelgavad jõukusega kaasnevat tähelepanu. Nii võib peagi tekkida surve muuta ühiskond suletumaks. See oleks aga vale lähenemine.

Muidugi ei maksa elu edetabelitest kultust arendada. Kuid ka Eesti majanduse kohta käivat statistikat peita ja paremusjärjestusi salastada poleks väljapääs. Ei saa ju kutsudagi üles muuta ühiskonda hägusamaks ning segasemaks, kõik andmed luku taha panna ning edetabelid ära keelata.

Sel juhul tuleks ka suuremate aktsiapakkide omanikud ära peita. Keelata igaks juhuks börsifirmade aruanded, lõpetada pressiteadete edastamine ning näidata firmade majandusaruandeid vaid vähemalt kahe politseiniku juuresolekul, võimaluseta teha märkmeid.

Kindlasti tuleks siis aga lõpetada "Mantlipärija"-sarnased saated - on ju seenelegi selge, et niisugust telesaadet ülal pidav mees puruvaene olla ei saa.

Ja ikkagi ei tohiks me kurjategijate ees kapituleeruda. Kui lehed ei avalda ühtki numbrit, nime ega fotot ning igaüks püstitab oma maja ümber okastraataia, suleb aknaluugid ja kükitab päev läbi pimedas toas, ei loobu pätid seepärast veel pätlusest.

Ainult me ise ei tea siis, mis toimub - hirm suleb me silmad. "Hirmude kütkes oleks päris piinav elada," lausus Karu üheksa aastat tagasi, kui selgus, et tema töötajad olid kavandanud atentaati talle endale.

Kuulame teda. Ärme anname alla, ärme loobume avatusest ja ajakirjandusvabadusest. Mida julgem on ühiskond, seda vähem jääb selles ruumi kaabakatele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing