Börsi tabas ootamatu hinnasula

Tarvo Vaarmets 21. jaanuar 2008, 00:00

"Käibed on võrreldes eelmise aastaga täiesti kokku kuivanud, ostjad on üliettevaatlikud ja agressiivsemad müüjad on kohalikud jaeinvestorid," võttis toimuva kokku Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets.

Kui USA teeb iga päev kaks protsenti miinust, ega siin siis midagi paremat oodata ei olegi, vihjas Lillemets välistele mõjudele.

Lillemetsa sõnul pole suurinvestorid veel müüma tulnud, sest siinsesse regiooni investeerivad fondid pööravad esmajoones tähelepanu suurematele turgudele nagu Poola ja Tšehhi ning alles siis vaadatakse Baltimaade poole.

"Nii palju kui ma rääkinud olen, keegi müüma tormamas ei ole, kõik saavad aru, et see langus on üleüldiselt olnud liiga järsk," viitas Lillemets suurinvestorite suhtumisele.

Investeerimisportaali omanik Kristjan Lepik näeb languse ühe põhjusena aga endiselt välisinvestorite ettevaatlikkust arenevate turgude suhtes.

"Mõned välismaised suurinvestorid on praegu ilmselt väga nõutu olemisega - on küll paar suuremat aktsiat, mida saab müüa, aga suuremast osast on likviidsus suhteliselt ära kadunud," rääkis Lepik, kelle arvates võib Tallinna börsilt lähiajal leida väga atraktiivseid ideid.

"Mõni aktsia juba ongi päris huvitaval tasemel, aga üldiselt ma arvan, et lähema kuue kuni kaheteistkümne kuu jooksul tuleb paremaid ostukohti," ütles Lepik, kes mõni nädal tagasi ennustas Tallinna börsi indeksi aastalõpu näitajaks 600 punkti. Reedel lõpetas OMXT 678 punktil.

Tallinna börs on hoogsa vehkimisega koguni nii punaseks köetud, et indeks on oma tipust 35% jagu järele andnud. Mullu 6. veebruaril kerkis kohalik börsipeegel 1043,29 punkti tasemele. Oluliselt muutunud aktsiahindade juures võib Lepiku sõnul juba rahapaigutusele mõtlema hakata.

"Kui plaanid mingi summa eest osta, siis näiteks veerandiga sellest võib algust teha ja mõned huvitavad positsioonid soetada," andis Lepik nõu ning nimetas näiteks Eesti Telekomi ja TEO väärtpabereid.

Aktsiaid omavale investorile soovitas ta samuti tähelepanelikult olukorda analüüsida - milliselt tasemelt positsioon soetatud on ja milline on perspektiiv. "Mõne aktsia puhul on minu nägemusel ruumi veel tunduvalt allapoole langeda," rõhutas Lepik olukorra adekvaatse hindamise olulisust.

Sarnaselt Hansabank Marketsi kolleegiga tõi ka LHV maakler Ragnar Plees börsil välja tagasihoidlikud käibed, mis tema sõnul tähendab, et väga suuri müüjaid turul olla ei saa.

"Minu jaoks on see viimaste päevade langus mõnevõrra üllatav, seda ei oleks osanud kindlasti oodata, et see nii järsku ära kukub," viitas ta eelkõige eelmise nädala lõpule.

Pleesi hinnangul ei ole osa aktsiate müük enam põhjendatud, selle näitena tõi ta Tallinna Kaubamaja. Viimase aktsia kaotas lõppenud nädalaga 12,5% väärtusest.

"Selle aktsia puhul ei näe ma küll põhjust müümiseks. Tulemused olid ikkagi tugevad ja ületasid paljuski analüütikute ootusi," rääkis Plees.

Lähitulevikus börsi kiirete sammudega ülespoole rühkimas ta ka ei näe. "Samas ma ei ootaks ka väga järsku langust, sest see ei ole minu arust enam põhjendatud," märkis Plees ning lisas, et igal juhul tuleb jälgida, mis muudel turgudel toimub. "Kui USA turg täiesti ära kukub, siis see paanika kandub siia ka üle," tõdes Plees.

Lillemets näeb esimest poolaastat volatiilsena ning pildi paranemist ootab Hansabank Marketsi maakler pigem aasta teises pooles.

"Kui makromajanduse poole pealt hakkab paremaid uudiseid tulema, siis peaks ka investorite huvi tagasi tulema," rääkis Lillemets ning tundis rõõmu Eesti kaubandusbilansi ilusamaks muutumise üle.

"Ettevõtete neljanda kvartali tulemused tulevad arvatavasti suhteliselt normaalsed, pigem peaks ootama esimese kvartali numbreid - kas on jahtumist või ei ole," soovitas Lillemets.

Üliõpilastele majandustõdesid õpetavad väikeinvestorid Arno Kirt ja Ivar Raig kavatsevad oma aktsiainvesteeringutega käituda erinevalt.

Mainori Kõrgkooli ettevõtluse erakorraline dotsent ja väikeinvestor Arno Kirt ütles, et ta on teadlik Tallinna börsi viletsast nädalast, seetõttu kavatseb ta järgnevatel nädalatel osa aktsiaid müüa ja osa juurde osta. "On üks-kaks aktsiat mõlemas liinis," märkis Kirt, kelle aktsiaportfelli suurus on ligi 183 000 krooni.

"Ma pole uudiseid jälginud, aga olen langusest teadlik. Midagi peaks kindlasti tegema," rääkis Baltika, Eesti Telekomi, Ekspress Grupi, Harju Elektri, Kalevi, Norma, Saku Õlletehase, Tallinki, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vee, Trigoni ja Viisnurga aktsiaid omav Kirt.

Kohe esmapäeval ehk täna ta tegutseda ei kavatse, sest esmapäev on tema sõnul reaktsiooniline päev börsil. Kirt lausus, et oma otsused langetab ta ettevõtte perspektiivikust arvestades, mitte aga makroökonoomsete võngete järgi. "Kaubamaja ei tasuks praegu kindlasti müüa," tõi ta näite.

Akadeemia Nord teadus- ja arendusjuht Ivar Raig ei kavatse oma aktsiatega aga praegu midagi ette võtta. Samas ei plaani ta ka praegu Tallinna börsile investeerida.

Arco Vara ja Ekspress Grupi aktsiaid omav Raig ütles, et kavatseb aktsiaid hoida. "Turgudel on tekkinud surutis, mis teeb passiivseks. Ma ei kavatse oma aktsiaid liigutada," ütles Raig, kelle aktsiaportfelli suurus on ligi 80 000 krooni. Ta lisas, et praegu pole börsil ka ahvatlevaid ettevõtteid, mida osta. "Kui börsile tuleks mõni uus atraktiivne ettevõte, siis võiks seda kaaluda," lisas ta.

Raig märkis, et Ekspress Grupi aktsiat motiveerib teda hoidma oodatav dividend. Arco Vara puhul tõstis ta esile perspektiivi, sest Ida-Euroopa kinnisvaraturul on arenguruumi.

Äripäeva toimetuse loodud investor Toomas on poole aastaga kaotanud üle poole miljoni krooni. Möödunud aasta 18. juulil oli Toomase portfelli väärtus rekordilised 3,214 mln krooni. Tänaseks on sellest järgi 2,646 miljonit krooni. Investor Toomas on Äripäeva välja mõeldud tegelane, kelle käsutuses oli miljon krooni raha, mida hakati alates 2002. aasta algusest Äripäeva börsitoimetuses aktsiaturgudele investeerima.

Praegu on investor Toomase portfellis ainult üks Tallinna börsil noteeritud ettevõte. Selleks on Tallink, mille osakaal portfellis on 0,71%. Suurema osa rahast ehk 62,6% hoiab Toomas praegu tähtajalisel hoiusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing