30. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Võrguliikluse ohjamine tagab äriks olulise kvaliteetse ühenduse

Kohati kasvavad andmemahud kiiremini, kui võrku laiendada jõutakse või vajalikuks peetakse, ja nii hakkavad võrgust ajaviite otsijad töötegijaid segama.

Youtube'i klippide vaatamine võib vaataja teadmata teistel võrgus töötegemist segada. Mõned tahaksid seega paremat teenust saada ja selle tagab quality of service'i (QoS) printsiibi rakendamine ehk võrguliikluse ohjamine.

QoSi kasutamine tagab teatud kindla kiirusega andmevoo ning prioriseerib selle võrgus, jättes näiteks liikuva pildi vaatajad teiseks ja nii garanteeritakse, et töö saab iga ilmaga tehtud.

Andmemahtude kasvatajad on kodukasutajad ja multimeediatarbijad, ehk need, kes vaatavad suuremahulist liikuvat pilti internetis: Youtube'i, VoIP-lahendusi (sealhulgas Skype'i), IP-TVd, Video on Demandi (VOD); liigutakse HDTV poole, mida samuti üle interneti edastama hakatakse.

Toimingud, mida väikeettevõtja internetis teeb, ei ole tavaliselt väga mahukad: loetakse-saadetakse e-kirju, tutvutakse infoga internetis. Dokumendid tõenäoliselt

lähemal ajal suuremaks ei muutu, liikuvat pilti vaadatakse töö ajal vähe ja nii on ettevõtja suhteliselt väike andmeliigutaja.

QoS pole kiirus, see on teenuse kvaliteet, mis mõeldud eeskätt firmadele ja peamiselt neile, kel on palju kontoreid nii Eestis kui ka mujal maailmas, ning mis ühendatud VPNiks, virtuaalseks privaatvõrguks.

Hea tulemuse saab videokonverentside ja VoIP-telefoni kasutamisel. Samuti toimub failide vahetus kontorite vahel kiiremini. Kontoris Youtube'i vaatamine ei avalda mõju äriprotsessideks vajaliku andmeside kiirusele, kuid võib seetõttu ise vahel aeglasevõitu olla. Kui link katki läheb, teenindatakse QoSi kasutajat esmajärjekorras ja suunatakse tema liiklus teistkaudu, kus ruumi rohkem.

Ilma VPNi ja QoS-ita VoIP-telefoni kasutajad võivad vahel märgata, et kõned hakivad. VoIP-telefoni, Skype'i kasutajad puutuvad sellega tihti kokku.

Kvaliteet maksab aga raha, on kasutajaid, kes maksavad andmeside eest miljon krooni kuus. Kodukasutaja internetiühenduse hinnaga võrreldes võib QoSi lahenduse kuumaks olla ka 10 korda kõrgem.

QoSi kasutamine laieneb, sest üha suurenevad andmemahud jätavad väikest, kuid kindlat kiirust vajavad kliendid tihti vaeslapse ossa. Isegi, kui suures magistraalvõrgus on ruumi, ja tavaliselt on, siis töötajate niisama surfamine ning videote vaatamine või suurte failide tõmbamine segab teisi töötajaid igal juhul.

Autor: Marko Veelma

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt