ÄP fototoimetus • 31. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Eestisse tuleb tööle kutsuda helgeid päid

Arengufondi juht vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kas Arengufondi on vaja?

Ilmselt on vaja. Vastasel juhul poleks riigikogu seda pärast viieaastast ettevalmistust ja diskussioone loonud. Enamikul edukatel riikidel on sarnane strateegiliselt ettevaatav ja igapäevapoliitikast eraldatud üksus olemas. Seda vajatakse eelkõige seetõttu, et täitevvõim on igapäevaülesannetega üle koormatud ja seetõttu kipub kaugemale vaatav tegevus unarusse jääma.

Millal Eesti jõuab rikkaimate riikide hulka?

Rikkamate riikide rikkus baseerub teadmistel ja nende kasutamisel. Eesti jõuab rikaste riikide hulka siis, kui piisavalt suur osa meie majandusest baseerub samadel teguritel.

Olete öelnud, et peame sisse tooma globaalseid mõtteid ja valgekraed. Kuidas seda saavutada?

Siin on kolm põhimõttelist teed. Esiteks: leida võimalusi, kuidas kutsuda Eestisse tööle helgemaid päid - seda nii ettevõtetesse, ülikoolidesse kui ka riigiaparaati. Teiseks: saata süstemaatiliselt Eesti inimesi arenenud riikidesse stažeerima, õppima, teadust tegema. Kolmandaks: muuta kohalik kõrgharidus rahvusvaheliseks, et siia tuleksid teiste riikide nutikad noored õppima.

Kui Arengufondil on ülesanne viia Eesti rikkaimate riikide hulka, siis kust Te selleks maailmatargad välja võtate?

Meie esmane ülesanne on käivitada Eestis diskussioon selle üle, millise majandusega jõukamaks saada ja kuidas selleni jõuda. See ei eelda kõigi tarkade Arengufondi toomist; pigem teeme koostööd ja korraldame vajalikke analüüse.

Kas Teie arvates on õige, et eelisarendatavad valdkonnad (biotehnoloogia, nanotehnoloogia) määratakse riiklikult?

Meie arvates tuleb võtmevaldkondi ehk siis rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi ärinišše otsida nii uue majanduse sektoritest kui ka traditsioonilistest valdkondadest. Loomulikult "kuumad" tehnoloogiavaldkonnad ajas muutuvad, aga mitte üleöö.

Kas Eesti riigil on oma majanduspoliitika?

Eesti majanduspoliitika vajab täpsustamist. Milline võiks olla Eesti edu võti - selle kallal töötamiseks Eesti Arengufond loodigi.

Kas hiljuti valminud majanduse arenguperspektiivide uuringu tegemiseks korraldas Arengufond avaliku hanke?

Nimetatud uuringu näol oli tegemist rakendusuuringuga, mille tellimiseks riigihanget ei korraldata.

Eestis on juba palju aastaid edukalt tegutsenud ka mitmed erariskikapitalifondid. Kas ja kuidas Arengufond nendest eristub?

Me tegutseme varajases ärifaasis, kuhu praegu erasektori investeerimispangad piisavalt ei investeeri. Seda nende väiksuse, tehnoloogilise keerukuse ja seetõttu kõrgema riskiastme tõttu.

Kui plaanite investeerida ettevõtetesse aktsiakapitali suurendamise teel, siis kas olete finants- või strateegiline investor?

Pigem strateegiline investor. Lisaks rahale viime firmasse kogemusi, kontakte ja teadmisi.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt