ÄP fototoimetus • 31. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Investoril peavad silmad lahti olema

Algaja investor võib kõige sagedamini kuulda soovitust: osta õigel ajal õigeid aktsiaid. Seda ütlust võib kuulda ka tänases Äripäevas toodud investorite ja insaiderite edetabeli tipus olevate ärimeeste suust. Soovitus on aga konksuga - see õige hetk ja õige aktsia tuleb investoril endal ära tabada.

Ükski edetabelis olev tippinvestor oma täpseid kavatsusi loomulikult ei reeda ega kipu ka seletama, kuhu ja millal raha paigutada. Sada protsenti täkkesse pole vist läinud veel ka ükski prognoos, mis püüab ette aimata turgudel toimuvate liikumiste suundi. Ometi - osa investoreid teenib väärtpaberiturgudel miljoneid, teised mitte.

Investeerimisotsuse langetamiseks tasub Äripäeva meelest jälgida insaiderite ja suurinvestorite käitumist - hoida silm peal turul toimuval ning uurida ka börsiettevõtete aktsiaraamatuid.

Insaiderite aktsiate ostmis- ja müügistatistikat jälgitakse mujal maailmas järjepidevalt. Näiteks Bloomberg avaldab insaiderite aktsiatehingutest igal nädalal pikki tabeleid, kust näeb, kel on oma ettevõttesse usku ja kel mitte. Kuid sageli teevad insaiderid tehinguid ettevõtte promomiseks. Suurinvestorid peavad silmas riski ja kasumi parimat suhet (vähemalt põhimõte on see). USAs jälgitakse näiteks väga hoolsalt seda, milliseid tehinguid teeb Warren Buffett.

Ajal, mil langevad börsid on paljude investorite rahapaigutustest kõvasti "aadrit lasknud", on näiteks meie investorite edetabeli tipus oleva Rain Lõhmuse investeeringud hoopis kiiresti kosunud. Oma saladusest Lõhmus muidugi ei räägi, kuid tema ütlus, et ka kõige hullematel aegadel on kohti, kus raha teenitakse - tuleb ainult silmad lahti hoida, peab igatahes Lõhmuse enda puhul paika.

Arvo Nõges lõikas samuti nutuselt Tallinna börsilt kasu - tema pikk kogemus teda ei petnud. Nõges soovitab hoolikalt turul toimuvat jälgida ja osta ettevaatlikult. Tähelepanek, mida tasub kõrva taha panna. Nagu seegi, mida tuletab meelde kogemustega suurinvestor Ülo Pärnits - külma närvi peab olema, nõrganärvilised tekitavadki turupaanikaid.

Investeerimine on psühholoogia, aga mitte nii keeruline, et sest valdkonnast eemal hoida. Reegel on ju lihtne: rahu, ainult rahu. Reegleid on muidugi enamgi - finantsalased teadmised tulevad ainult kasuks. Ainult kõhutunne, mida paistab just edukatel investoritel jaguvat, pole ilmselt õpitav. Seda kas on või ei ole, äratundmise asi.

Neile, kes lähevad ehku peale (loe: ettevalmistamata) börsile õnne proovima, võib Fortuuna tõepoolest naeratada. Nagu kasiinoski. Aga väga üksikutele. Igal juhul tasub oma säästud pigem börsile viia - seal võib võiduvõimalus olla kordades suurem ja kindlalt ka sagedasem kui kasiinos.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt