Kolmveerand e-kirju on rämps

Tarkvarafirma Symanteci värske rämpspostiraporti hinnangul oli tervelt 75 protsenti kõikidest detsembri jooksul terves maailmas saadetud meilidest rämpspost.

Jõulupühadele eelnevail päevil kerkis rämpsposti hulk isegi 83 protsendini. Võrdluseks - novembris oli spämmi maht 72 protsenti. Piltlikult tähendab see, et iga korraliku ja sisuka kirja kohta lendles maailmas 3 kirja, mis kõigest 100dollarise rahakande eest Keenia kodakondust pakub.

Symanteci spetsialistid avastasid Aasias ja eriti Hiinas tõusva trendi, et reklaame või pahavara sisaldavaid ajaveebe paigaldatakse saitidele, mis pakuvad kasutajatele tasuta kettaruumi.

Symantec Soome tehnikadirektor Margo Haapala sõnab, et Eesti ja Põhjamaade kohta tuleb spämmiraporti täpsustus kuskil kuu jooksul. "Aga kohe võib öelda, et rämpsposti saatmise trend ja levik on tõusul. Kui varem oli spämm kas lihtsalt irriteeriv reklaam või postkasti ummistaja, siis nüüd on asutud seda kasutama juba identiteedi röövidel ja organiseeritud kuritegevuses," mainib Haapala.

Mees lisab, et kuni on inimesi, kes lasevad ennast petta, niikaua kestab ja kasvab ka rämpspostituste arv ja kasutus.

"Spämmerid on äärmiselt hästi kursis maailma asjadega. Jõuluhullust, presidendivalimisi ja kõike muud sarnast kasutatakse kiirelt oma kasuks ära," sõnab Haapala ja lisab, et paljud kontaktid saadakse sellistest keskkondadest nagu Facebook ja Orkut.

Detsembris lisasid spämmiloojad rämpsposti erinevaid jõuluteemalisi peibutusi, et tekitada inimestes ettevaatamatust.

Näiteks pakkus üks kaval uusaastatervitus linki, millel klikkides sai lubaduse järgi kuulata toredat muusikalugu. Tegelikult sai kirja vastuvõtja enda arvutisse kiusaka Storm Wormi viiruse.

Teised päevakohased teemad, mida spämmerid lõksu püüdmiseks kasutasid, olid nafta ülemaailmne hinnatõus ning Ühendriikides toimuvad presidendi eelvalimised.

Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse pressiesindaja Katrin Pärgmäe sõnas, et mis kehtib maailmas, kehtib ka Eestis ehk et globaalses maailmas ei ole vahet, kust spämmikirjad tulevad.

"Eesti on nii väike tegija, et meie eraldi statistikat ei tee," sõnab Pärgmäe ning lisab, et Eestis on praegu kuumem teema arvutiviirused ning ka jõuluaeg tõi nakatunud arvutite osas tõusu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt