Sten-Aleks Pihlak • 12. veebruar 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Suurbritannia ootab avasüli Eesti ärimehi

Mileham vastas Äripäeva küsimustele.

Miks peaksid Eesti firmad minema Briti turule?

Suurbritanniast on saamas rahvusvaheline majanduskeskkond ning selleks, et maailma turgudel oma kohta hoida, peame julgustama just välisinvesteeringuid. See on põhjus, miks Eesti, India või kes iganes peaks üritama tungida meie turgudele ja saama osa sealsetest võimalustest. Suurbritannia tuleb praegu Eesti ettevõtetele poolele teele vastu ja ootab neid avasüli.

Kuidas võib Eesti ettevõtete minek Suurbritanniasse olla kasulik Eestile tervikuna?

Kõige edukamad Eesti ettevõtted on just need, mis asuvad üle mere, olgu need siis kus iganes. Me räägime siin ärist, millele on alus pandud Eestis, kuid mis avab oma uksi maailma erinevates paikade. See avaks tee edule ja uutele töövõimalustele ka Eesti inimeste seas.

Kas see ei tähenda seda, et Eesti firmad lahkuksid Eestist?

Ei, ei, ei, ei. Minu oma firmal Inglismaal on väga tugev koduturg, aga me müüme oma tooteid rohkem kui 80 riigis üle maailma. Maailm on muutumas väikseks ja ei saa enam tugineda omaenda riigile, lähimale linnale või külale. Peab otsima suuremat turgu.

Mis võimalused on üldse Eesti firmal Suurbritannias tõeliselt edukas olla?

See oleneb tootest. Ettevõtja peab endale esmalt selgeks tegema, millisesse sektorisse ta tahab tungida, ja vaatama, millised konkurendid teda seal ees ootavad. Praegu on Eesti väga osav puidutoodete vallas, sest Skandinaavia ja Balti tüüpi mööbel on Inglismaal väga tunnustatud oma kvaliteedi ja hea disaini poolest. Kindlasti on Eestil veel midagi pakkuda.

Kas on ka mingi sektor, mida Eesti firmad peaksid vältima?

Arvan, et IT-sektor on üsna täis, kuna meil on palju India firmasid sellesse valdkonda sisse tulnud. Samuti on tootmine jälle ennast kogumas. Aga lõppeks seisneb asi siiski selles, kui palju sa oma tootesse usud. Kui usud, et see lööb Suurbritannias läbi, siis lase aga käia.

Paljud Briti firmad on Eestist lahkunud tööjõupuuduse tõttu. Kas Eesti peaks muutma oma jäika suhtumist tööjõusse kolmanda maailma riikidest?

Arvan, et Eestil pole enam võimalik sulgeda uksi tööjõu ees. Kui te tahate arendada majandust ja kui teil puudub selleks ressurss, siis tuleb see tuua mujalt, olgu see siis Indiast, Hiinast või Ameerikast. Vastupidist käitumist ei saa te endale enam lubada.

Kas võõrtööjõud kolmandatest riikidest võib kaasa tuua Eestile ka mingeid probleeme?

Ma ei näe seal mingisugust ohtu. Meil on Suurbritannias hulk inimesi, kes pole aastaid töötanud ja kes isegi ei kavatse töötama hakata. Selleks, et täita oma majanduslikke eesmärke, olemegi toonud inimesi väljastpoolt. Näiteks hotelli- ja turismiäri juhitakse põhimõtteliselt teistest riikidest. Barjääride ehitamise asemel peaks seda toetama.

Milliste küsimustega peaks Eesti lähiaastatel väga tugevalt tegelema?

Eesti peaks rohkem toetama ja edendama vaba turgu ning konkurentsi. Kõige halvem oleks lubada vanemal põlvkonnal, kes pole harjunud uue mõtteviisiga, kiskuda Eesti tagasi minevikku.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt